Antto Nikkarinen valmiina ottamaan askeleen eteenpäin

Yksi Susijengin tuoreimmista pelaajista on 22-vuotias Antto Nikkarinen, joka nostettiin ryhmään viime kesänä. Nyt takana on jo 16 miesten maaottelua.
Nikkarinen teki ensiesiintymisensä Susijengin kokoonpanossa runsas vuosi sitten yhdessä kolmen muun maajoukkueen ”rookien” – Roope Ahosen, Matti Nuutisen ja Carl Lindbomin – kanssa.
Susijengin viime kesän rookieista Ahonen toi penkiltä korintekovoimaa, Nikkarinen rauhallisuutta pelinjohtoon. Molempien tulokkaiden rooli EM-karsinnoissa oli tärkeä, kun maajoukkueen monivuotinen takamiesmaestro Teemu Rannikko oli loukkaantumisen johdosta sivussa.
– Viime kesä meni osaltani ihan hyvin. Ei tullut huippupelejä, muttei huonojakaan. Uskon, että tein sitä, mitä minulta odotettiin ja pystyin täyttämään roolini kelvollisesti, Nikkarinen kertoo Koripalloliiton tiedotteessa.
– Vuoden takaisista matseista on varmasti suurta hyötyä nyt EM-kisoihin valmistautuessa. Vaadittavasta pelitemposta ja -kovuudesta on kokemusta, eli ihan nollasta ei tarvitse lähteä tämän kesän peleihin.
Ensi kaudella Nikkarinen jahtaa uransa ensimmäistä Suomen mestaruutta sekä pelaa Eurocupia kaksi viimeisintä Suomen mestaruutta vieneen loimaalaisen Bisonsin paidassa. Jo jättiharppauksin kehittyneelle maajoukkuepelurille edessä on entistäkin suurempi kehitysmahdollisuus.
– Viime kausi oli hyvä omalta osaltani, mutta ihan sellaista oloa ei jäänyt, että ”vau, miten hienosti meni.” Bisonsissa luvassa on taas selkeä askel eteenpäin, kun jo pelkissä treeneissä vastaan tulee maajoukkuetason äijiä. Eurocupin pelit ja mestarisuosikin viitta kuuluvat yhtä lailla kehityskaareen.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Seagulls juhli taas – mestaruus voiton päässä
- Houston Rockets jatkaa taistelua
- Tuomas Iisalosta hurja uutinen
- Tiukka NBA-sarja ei edennytkään seiskapeliin
- Turpaan tuli – LeBron Jamesin kausi on ohi
- Susijengin tähden taival ohi Euroliigassa
- Erikoinen välikohtaus NBA:ssa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- Seagulls otti jo toisen voittonsa finaaleissa
- Cleveland Cavaliers murskaavasti jatkoon
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- Tuomas Iisalosta hurja uutinen
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Erikoinen välikohtaus NBA:ssa
- Susijengin tähden taival ohi Euroliigassa
- Turpaan tuli – LeBron Jamesin kausi on ohi
- Tiukka NBA-sarja ei edennytkään seiskapeliin
- Seagulls otti jo toisen voittonsa finaaleissa
- Cleveland Cavaliers murskaavasti jatkoon