Kaksi viikkoa Katajassa testijaksolla olleen amerikkalaispelaajan Mike Morrisonin, 23, sopimus seuran kanssa on vahvistettu. Morrisonin kanssa sovittiin alun perin koeaika, joka päättyi virallisesti maanantaina. Vahvistettu sopimus kattaa alkavan kauden.

Morrison vakuutti seuran valmennusjohdon viikonlopun aikana Kouvolassa pelatussa harjoitusturnauksessa. Morrison tehtaili perjantaina saksalaista Crailsheim Merlinsiä vastaan 12 pistettä ja otti 11 levypalloa. Lauantaina hän kirjautti Porvoon Tarmoa vastaan 35 pistettä.

– Morrisonin esitykset viikonlopun harjoitusturnauksessa tekivät päätöksestä lopulta helpon. Mike on urheilullinen pelaaja, joka vastaa odotuksiamme ja tarpeitamme. Hän on osoittanut erittäin ammattimaista asennetta kentällä ja sen ulkopuolella. Meillä on lupa odottaa häneltä kauden aikana paljon, kommentoi päävalmentaja Jukka Toijala seuran sivuilla.

Kataja Basket jatkaa valmistautumistaan 4.10. alkavaan Korisliigaan. Tulevana viikonloppuna joukkue osallistuu Loimaalla pelattavaan kansainväliseen harjoitusturnaukseen. Ensimmäinen Korisliigan ottelu pelataan Joensuussa Lappeenrannan Namikaa vastaan maanantaina 14.10.