Lappeenrannan Namika putosi KTP:n kyydistä
Kuva: Juha Tamminen
Lappeenrannan Namika kaatui KTP:lle 78-100 (46-52) torstaina pelatussa harjoitusottelussa. Namikan päävalmentaja Lassi Tuovi oli tyytyväinen vielä avauspuoliskon pelaamiseen, mutta toisella KTP karkasi.
Namikalta olivat sivussa kuumeiset Anttoni Tapio sekä Teemu Turunen. KTP:n joukkueesta sivussa oli Samuli Vanttaja. Kotkalaisten uusi takamies Sharaud Curry teki ensiesiintymisensä uudessa seurassaan kuten myös Namikan Brandon McKnight .
Ottelun alku mentiin tasatahtiin ja kymmenen minuutin jälkeen taululla olivat lukemat 22-20 kotkalaisille. Namika nousi toisen jakson puolivälin paikkeilla vielä johtoasemaankin, mutta pikkuhiljaa KTP hinasi itsensä kuskin paikalle vahvan kaukoheittopelinsä turvin. Namikalta kolmikko McKnight (23/7/5s)-Atte Perttu (14/3)-Greg Logins (22/7) esiintyi vahvimmin ja ajoittain Namika pelasikin mukavan vauhdikasta peliä.
Kolmannen jakson alkuun Namika vielä pyristeli, mutta jakson puolivälissä kotijoukkueen 14-0-jakso Sefton Barrettin johdolla niittasi pelin. Viimeinen jakso pelattiin taas tasatahtiin, mutta vieraat eivät enää iskuetäisyydelle päässeet.
Kotijoukkueesta Timo Heinonen (24/5) pelasi erinomaisesti ja sai hyvin tulitukea koko joukkueelta. KTP:n heittoprosentit olivat hurjat, 1p 93%, 2p 61%, 3p 46%, ja se kertoo koko joukkueen erinomaisesta heittopäivästä. Namikan peli näytti positiiviselta reilun puoliajan, mutta KTP:n ryöpytyksessä pakka hajosi. McKnight johti peliä isännän ottein ja Atte Perttu onnistui neljästi kaaren takaa.
– 20 minuuttia pelimme pysyi kasassa ja se oli jopa aika kivannäköistä. Vielä kuitenkin haetaan rooleja molemmissa päissä kenttää. Vielä kun ei muisteta ihan kaikkien nimiäkään, niin oletettavasti se ajan kanssa helpottaa ja auttaa meidän kommunikaatiota puolustuksessa, Namikan päävalmentaja Lassi Tuovi pohtii joukkueen sivuilla.
NAMIKA:
McKnight 23, Logins 22, Perttu 14, Niskanen 6, Brown 5, Puittinen 5, Aavamäki 2, Aaltonen 1, Jones
Namika pelaa perjantaina Espoossa harjoitusottelun Honkaa vastaan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Donald Trump saattaa yllättää NBA-ottelussa
- Nuori tähti nousi penkiltä Oklahoma City Thunderin avuksi
- Hanno Möttölä sai uuden pestin
- Näkökulma: New York Knicksin finaalimahdollisuudet
- 27 vuotta odotusta – New York täysin sekaisin
- Awak Kuier pelasi lupaavasti
- Wembanyama oli jälleen pysäyttämätön: ”Tämä on kuin shakkia pelaisi”
- Euroliigan finaalissa aikamoinen trilleri – tässä ovat Euroopan kuninkaat
- Hurja putki päällä – NBA-mestaruus silti epätodennäköinen
- Aikamoinen soppa syntymässä: NBA-tähti julkaisi pilkkapelin NBA:n MVP:stä
- Aikamoinen soppa syntymässä: NBA-tähti julkaisi pilkkapelin NBA:n MVP:stä
- Euroliigan finaalissa aikamoinen trilleri – tässä ovat Euroopan kuninkaat
- Wembanyama oli jälleen pysäyttämätön: ”Tämä on kuin shakkia pelaisi”
- Hanno Möttölä sai uuden pestin
- Awak Kuierin peliaika hämmentää
- Hurja putki päällä – NBA-mestaruus silti epätodennäköinen
- 27 vuotta odotusta – New York täysin sekaisin
- Mikael Jantuselle surkea tappio
- Näkökulma: New York Knicksin finaalimahdollisuudet
- Oklahoma City iski takaisin – Wembanyamalla ei riittänyt