Pyrintö puolusti Karhun nurin: ”Tällainen peli on onneksi oppia minulle ja koko joukkueelle”
Karhu vietti itsenäisyyspäivää Tampereella, kun se kohtasi Korisliigan hallitsevan mestarin Pyrinnön. Karhun heittopeli yskähteli tällä kertaa pahasti, joten oivalla asenteella pelanneet tamperelaiset pitivät sarjapisteet itsellään lukemin 78–67 (40–26).
Voitolla Pyrintö tasoitti entisestään tasaista Korisliigan kärkeä. Karhu pysyy sijalla kolme ja Pyrintö sijalle neljän, mutta jos tarkastellaan kärkijoukkueiden tappiosarakkeita, niin lista on seuraava: KTP 4, Karhu 4, Kouvot 5, Pyrintö 5, Lahti 6, Biisonit 6, joten tasaista on.
– Eilen oli jostain syystä meillä kauden huonoimmat harjoitukset, valmentaja Sami Toiviainen harmitteli pelin jälkeen.
– Sitä olisi helppo käyttää tekosyynä siihen, että emme olleet ensimmäisellä jaksolla valmiita. Pyrintö oli intensiivinen alusta asti ja pakotti meidät pois omista jutuista. Jostain syystä heitto ei tänään osunut, toki otimme myös jonkin verran huonoja heitonvalintoja. Kaikki kulminoitui tänään avausjaksoon. Näin hyvää joukkuetta kuin Pyrintö vastaan pitää pystyä pelaamaan 40 minuuttia. Viikon päästä on seuraava peli, joten meillä on aikaa saada vireystila kuntoon. Tällainen peli on onneksi oppia minulle ja koko joukkueelle, Toiviainen päätti analyysin seuran sivujen mukaan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomalaisseura yrittää Mestareiden liigaan
- Siirtohuhu: Milwaukee Bucks etsii supertähdelleen uutta kotia
- Karhu Basket hankki huipputakamiehen
- Susijengin luottomies jättää seuransa
- Awak Kuier toipui vammastaan
- Vaikuttiko Donald Trump NBA-finaalien kulkuun?
- Liitto myönsi pääsarjalisenssit – Keski-Suomeen pääsarjajoukkue
- NBA-finaalien historian suurin sulaminen – OG Anunoby on jokaisen dollarin arvoinen
- Suomalaisten kohtalo selvillä Japanissa
- Donald Trump teki koripallohistoriaa
- Sokkisiirto: Hallitsevalle mestarille aikamoinen vahvistus
- NBA-finaalien historian suurin sulaminen – OG Anunoby on jokaisen dollarin arvoinen
- Miikka Muurinen avautui – tämän takia hän valitsi Arkansasin yliopiston
- Karhu Basket hankki huipputakamiehen
- Sasu Salin sai pettyä karusti
- Liitto myönsi pääsarjalisenssit – Keski-Suomeen pääsarjajoukkue
- Susijengin luottomies jättää seuransa
- Siirtohuhu: Milwaukee Bucks etsii supertähdelleen uutta kotia
- Suomalaisten kohtalo selvillä Japanissa
- Donald Trump teki koripallohistoriaa