Bisonsin kriisi heijastuu divarijoukkueeseen – ”Loppukausi todennäköisesti hyvin vajaamiehisellä joukkueella”
Bisonsin vaikea taloudellinen tilanne heijastuu myös Divari A:ssa pelaavan Bisonsin yhteistyöseura FoKoPon tilanteeseen.
Bisonsin vaikean pelaajatilanteen takia loimaalaiset joutuvat ottamaan FoKoPon pelaajia riveihinsä loppukauden ajaksi. FoKoPo julkaisi pelaajatilanteestaan tiedotteen Twitter-tilillään.
FoKoPon tiedote:
FoKoPon joukkue on ollut viimeiset päivät kovassa turbulenssissa siitä riippumattomista syistä. Loimaa Bisonsin talousvaikeudet ovat ajaneet forssalaisjoukkueen siihen tilanteeseen, että loppukausi joudutaan pelaamaan todennäköisesti hyvin vajaamiehisellä joukkueella. Perjantain ottelusta ovat todennäköisesti sivussa Henri Niemistö, Aapeli Alanen, Juho-Matti Henttonen sekä Erkka Lahti, eikä heitä siis nähdä välttämättä tällä kaudella FoKoPo-paidassa enää ollenkaan. Tämän lisäksi Koripoikien tärkein pelaaja Remon Nelson potee takareisivaivaa ja hänen pelaamisensa perjantain ottelussa on epävarmaa.
Korostamme, että loppukaudella pelaajistossa tapahtumat muutokset eivät johdu FoKoPosta, vaan me pelaamme niillä pelaajilla jotka saamme. Näin ollen toivomme, että kotiyleisö jatkaa joukkueen ja sen nuorten pelaajien kannustamista kauden loppuun saakka. Vastaavasti me lupaamme laittaa kaiken likoon jokaisessa jäljellä olevassa ottelussa, FoKoPo tiedottaa.
FoKoPo on tällä hetkellä Divari A:ssa toisena kaksi voittoa UU-Korihaista perässä, mutta samalla kaksi ottelua vähemmän pelanneena.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kouvot viimeisteli Korisliiga-joukkueensa Aaron Cashilla
- NBA-sopimus käynnisti poikkeuksellisen tutkinnan
- Liettuan koripalloikoni palaa kotimaahan – NBA:sta eurokentille dominoimaan
- Kouvot vahvistui uudella yhdysvaltalaisella
- Yliopistotähti aloittaa ammattilaisuransa Tampereen Pyrinnöstä
- Susijengistä tuttu Henri Kantonen jatkaa uraansa ulkomailla
- Kataja Basketilta kaksi ulkomaalaishankintaa
- Kesän typerin sopimus – Milwaukee Bucks hämmensi faneja
- Salon Vilpas purki sopimuksen ulkomaalaisvahvistuksen kanssa
- Lähde: Denver Nuggetsin komeetta Peyton Watsonilla riittää kilpakosijoita
- Sokkilähtö Euroopan huippuseurasta – Mikael Jantunen jättää Fenerbahçen
- Salon Vilpas purki sopimuksen ulkomaalaisvahvistuksen kanssa
- Kesän typerin sopimus – Milwaukee Bucks hämmensi faneja
- Siirtopommi: Olivier Nkamhoua siirtyy Espanjan suurseuraan
- Upean tarinan alku? Euroliiga-tähdelle NBA-tilaisuus 29-vuotiaana
- Entiset tähtijoukkuetoverit tappelivat – nyrkinisku kasvoihin ja kohuviestit julki
- Tuomas Iisalon koirankopista kaupattu NBA-tähti uhkuu itseluottamusta
- Chicago Bullsin superlupaus teki historiaa – onko tässä seuran uusi franchise-pelaaja?
- Liettuan koripalloikoni palaa kotimaahan – NBA:sta eurokentille dominoimaan
- San Antonio Spurs lukitsi supertähden monivuotiseen sopimukseen