Korihait värväsi riveihinsä kaksi uutta pelaajaa – ”Heillä on kova näyttämisen halu”
Korisliigakauteen täysillä valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kaksi uutta pelaajasopimusta. Haiparven uusimmat jäsenet ovat Pyrinnöstä siirtyvä Justus Kilpinen sekä FoKoPosta länsirannikolle harppaava Teemu Sulonen. Molempien sopimukset ovat mallia 1+1.
Loppukesästä 24 vuotta täyttävä Kilpinen on 193-senttinen laituri, jolla on yli 120 ottelun kokemus toiseksi korkeimmalta sarjatasolta. Paras sesonki osui kauteen 2015-2016, jolloin Pyrinnön kakkosjoukkueen paidassa syntyi 20,4 pistettä per peli. Tällä Kilpinen oli sarjan pistetilaston kuutonen pisteen jäljessä sellaisesta nuoresta kaverista kuin Lauri Markkanen.
Koko uransa Pyrinnön peliasua kantanut Kilpinen teki viime kaudella 17,1 pinnaa ottelua kohti divarissa ja pienillä minuuteilla liigajoukkueen kanssa 1,8 paunaa per matsi.
– Sain opiskelut juuri valmiiksi ja nyt kun on koko ikänsä ollut samalla paikkakunnalla, on hyvä ajankohta vaihtaa maisemaa. Kiitän Korihaita tästä mahdollisuudesta, jonka nyt saan, Kilpinen jutteli sopimuksen varmistuttua seuran sivuilla.
Leppävaaran Pyrinnön kasvatti Sulonen on maistellut koriselämää jo monen joukkueen paidassa. Hailuotsi Jarno Nikula vaikuttui Sulosen taidoista jo pari vuotta sitten, kun Korihait kohtasi Sulosen silloisen joukkueen JKS:n (Järvenpää).
Kakkospaikkaa mieluiten pelaava 188-senttinen Sulonen kokeili edelliskaudella siipiään Korisliigassa Seagullsin riveissä, mutta anti jäi silloin vielä laihaksi. Viime kausi divisioona A:ssa FoKoPossa Forssassa oli tilastojen valossa menestys ja tarkkakätinen heittäjä nakutti 17,9 pinnaa per peli ollen sarjan toiseksi paras kotimainen pistemies. Kolmostarkkuus (40,5 %) oli koko sarjan neljänneksi paras.
– Vaihtoehtoja oli muutamia, mutta tämä vaikutti parhaalta. Tavoite on vakiinnuttaa paikka pääsarjatasolla ja toivottavasti joukkue etenee play-offeihin. Pohitullin korit ovat aina sopineet mulle, yritetään jatkaa samaa, Sulonen hymyili.
Korihailla on nyt kasassa seitsemän sopimuspelaajaa. Pääkoutsi Nikula oli tyytyväinen nuorukaisten hankkimisesta.
– Molemmilla on paljon kokemusta divaritasolta. Odotan, että heillä on kova näyttämisen halu kykyjensä osoittamiseen myös Korisliigassa, Nikula sanaili.
Kilpinen ja Sulonen harjoittelevat kesällä ajoittain joukkueen mukana ja muuttavat pysyvästi Uuteenkaupunkiin elokuussa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NBA-mestarille valtava takaisku
- NBA:lla on nyt keino pelleilyn kitkemiseksi
- 50 miljoonan tähtipelaaja täysin jäässä – Spurs venytti sarjan seiskapeliin
- Mikael Jantunen loisti parketilla
- Uuno: Lauri Markkanen teki 3,1 miljoonan euron kaupat Helsingissä – naapurina Huuhkajat-tähti
- Kuninkaan paluu? Hurja huhu liikkeellä NBA:ssa
- Donald Trump saattaa yllättää NBA-ottelussa
- Nuori tähti nousi penkiltä Oklahoma City Thunderin avuksi
- Hanno Möttölä sai uuden pestin
- Näkökulma: New York Knicksin finaalimahdollisuudet
- Uuno: Lauri Markkanen teki 3,1 miljoonan euron kaupat Helsingissä – naapurina Huuhkajat-tähti
- Kuninkaan paluu? Hurja huhu liikkeellä NBA:ssa
- Aikamoinen soppa syntymässä: NBA-tähti julkaisi pilkkapelin NBA:n MVP:stä
- Mikael Jantunen loisti parketilla
- Euroliigan finaalissa aikamoinen trilleri – tässä ovat Euroopan kuninkaat
- NBA:lla on nyt keino pelleilyn kitkemiseksi
- 50 miljoonan tähtipelaaja täysin jäässä – Spurs venytti sarjan seiskapeliin
- Hanno Möttölä sai uuden pestin
- 27 vuotta odotusta – New York täysin sekaisin
- Wembanyama oli jälleen pysäyttämätön: ”Tämä on kuin shakkia pelaisi”