Maajoukkuepelaaja jatkaa uraansa Saksassa – ”Uskon sopeutuvani joukkueeseen hyvin”
Suomen naisten maajoukkueen eli Naarassusien Camilla Grönberg, 23, on tehnyt sopimuksen Saksan 2. Bundesliigassa pelaavan Bad Homburgin kanssa. 179-senttinen Grönberg teki kesäkuussa sopimuksen Hyvinkään Pontevan kanssa, mutta päätti käyttää sopimuksessa olleen ulkomaanpykälän.
Naantalin Koripalloilijoiden kasvatti on pelannut urallaan kokonaisuudessaan neljä kautta Naisten Korisliigaa, joista ensimmäisen Turun Riennossa, kaksi Äänekosken Huimassa ja viimeisimmän Catz Lappeenrannassa.
Kahdeksan naisten ottelua naisten maajoukkueessa pelannut Grönberg tehtaili edelliskautena Catzille keskimäärin 6,5 pistettä ja 2,0 levypalloa ottelua kohden. Ensimmäisellä Naisten Korisliiga -kaudellaan Grönberg valittiin vuoden tulokkaaksi ja toisella vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi.
– Odotan innolla Saksassa pelaamista ja usko sopeutuvani joukkueeseen hyvin. Omat tavoitteeni on auttaa joukkuetta parhaalla mahdollisella tavalla ja kehittää omaa pelaamistani monipuolisempaan suuntaan. Lisäksi ulkomailla pelatessa voi tulevaisuudessa avautua uusia mahdollisuuksia ehkä helpommin, Grönberg kommentoi Koripalloliiton tiedotteessa.
– Suuri kiitos HyPon organisaatiolle tästä mahdollisuudesta. Bad Homburgissa etsittiin kaltaistani pelaajaa ja seuran sekä joukkueen toiminta vaikutti minulle tällä hetkellä sopivalta. Uskon tämän olevan sopiva askel ulkomailla pelaamiseen.
– Camilla on erittäin urheilullinen, kovan luokan heittäjä ja myös pelipaikalleen isokokoinen. Camillalla on kaikki mahdollisuudet nousta todella merkittäväksi pelaajaksi maajoukkueessa ja olen iloinen tästä rohkeasta askeleesta, Naarassusien päävalmentaja Pekka Salminen kommentoi.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Oklahoma City iski takaisin – Wembanyamalla ei riittänyt
- Suomi perustaa viralliset 3×3 maajoukkueet – hieno mahdollisuus koripalloilijoille
- Levännyt New York aloitti voittoisasti
- Salon Vilpas mestari – suurlupaus liekeissä
- Nyt nähtiin parempaa Awak Kuieria
- NBA-pelaajien välinen kysely paljasti erikoisen tiedon Tuomas Iisalon joukkueesta
- Varoitus muille NBA-joukkueille – täältä tulee Victor Wembanyama
- LeBron James on edelleen liigan halutuin pelaaja – tässä syy:
- Shai Gilgeous-Alexanderilla vielä pitkä matka
- NBA:n ”moraalinen finaali” lännessä
- NBA-pelaajien välinen kysely paljasti erikoisen tiedon Tuomas Iisalon joukkueesta
- Hurja nöyryytys seiskapelissä – konferenssifinaaliparit selvillä
- LeBron James on edelleen liigan halutuin pelaaja – tässä syy:
- Suomi perustaa viralliset 3×3 maajoukkueet – hieno mahdollisuus koripalloilijoille
- Salon Vilpas mestari – suurlupaus liekeissä
- Kataja jatkaa taistelua – huipennus seiskapelissä
- Nyt nähtiin parempaa Awak Kuieria
- Toinen MVP-palkinto putkeen – tätä miestä on vaikea pysäyttää
- Varoitus muille NBA-joukkueille – täältä tulee Victor Wembanyama
- Tässä on NBA:n paras pelaaja