Naisten maajoukkuepelaaja juhli kovaa voittoa – ”Onnistumisia tuli tosi laajasti koko joukkueelle”

Anni Mäkitalon Donau-Ries otti makean päänahan sunnuntaina, kun se kaatoi Saksan Bundesliigan kärkijoukkue Kelternin. Sophie Weckström oli kovassa vireessä johdattaessaan Speyer-Schifferstadt tärkeään voittoon.
Donau-Ries kukisti kotikentällään Kelternin komeasti 88-74 (47-42). Mäkitalo heitti kuusi pistettä, otti kaksi levypalloa ja sai yhdet merkinnät syöttö- ja riistotilastoihin. Donau-Ries on tällä hetkellä kuudentena voitettuaan 20 pelistään 11.
– Nämä viimeiset matsit ovat tärkeitä, että voisimme ensimmäisellä kierroksella välttää Wasserburgin ja Kelternin. Viime viikonloppuna hävisimme kotona Hernerille huonolla pelillä ja oli hienoa huomata miten valmiina tulimme tähän peliin heti alusta. Varsinkin puolustuksessa rotaatiot toimivat ja onnistumisia tuli tosi laajasti koko joukkueelle, Mäkitalo iloitsi Koripalloliiton tiedotteessa.
Ottelutilastot
Kakkosbundesliigan etelälohkossa Camilla Grönbergin Bad Homburg hävisi kärkiottelussa Jahn Münchenille 65-71 (29-42). Grönberg lukeutui jälleen joukkueensa parhaimmistoon 12 pisteellä, kahdella levypallolla, kolmella syötöllä ja riistolla. Bad Homburg on lohkossa toisena 14 voitolla ja viidellä tappiolla.
Ottelutilastot
Samassa lohkossa Weckströmin Speyer-Schifferstadt otti kolmannen voittonsa viidessä viime ottelussa kaadettuaan vieraskentällä Rhein-Mainin 74-68 (45-31). Weckström loisti 22 pisteellä, neljällä levypallolla, viidellä syötöllä ja riistolla. Speyer-Schifferstadtilla on nyt kuusi voittoa ja 12 tappiota.
Ottelutilastot
Pohjoislohkossa Evita Iiskola kärsi flunssasta eikä pelannut, kun Osnabrück Panthers jätti TuSLI Berliinin vaille mahdollisuuksia 78-58 (35-34)-voitolla. Panthers johtaa lohkoa saldonaan 15 voittoa ja kolme tappiota.
Ottelutilastot
Sofia Pelander ehti viikon aikana urakoida kahdesti Ruotsin liigassa. Ensin viikolla Pelanderin Norrköping hävisi AIK:n vieraana 57-82 (27-42). Pelander tilastoi kaksi pistettä, yhdeksän levypalloa, syötön ja riiston.
Ottelutilastot
Viikonloppuna Norrköping otti tärkeän voiton Uppsalasta ollen parempi 97-77 (48-42). Pelander lähenteli tupla-tuplaa kahdeksalla pisteellä ja kahdeksalla levypallolla. Norrköping on sarjassa kuudentena saldonaan kahdeksan voittoa ja 12 tappiota.
Ottelutilastot
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Helsingin Seagullsin toiminta jatkuu
- LeBron James sai hurjan sopimuksen
- Belgia voitti koripallon Euroopan mestaruuden
- Suomalaisvalmentaja voitti mestaruuden Bundesliigassa
- Susijengin huippupelaaja siirtyy Italiaan
- Lauri Markkanen sai uusia seurakavereita
- Tässä ovat NBA:n kärkivaraukset
- Mikael Jantunen on Ranskan mestari
- Korisliigassa tehty useita sopimuksia
- Oklahoma City Thunder kesti – NBA:ssa uusi mestari
- Korisliigassa tehty useita sopimuksia
- Lauri Markkanen sai uusia seurakavereita
- Tässä ovat NBA:n kärkivaraukset
- Mikael Jantunen on Ranskan mestari
- Suomalaisvalmentaja voitti mestaruuden Bundesliigassa
- Susijengin huippupelaaja siirtyy Italiaan
- LeBron James sai hurjan sopimuksen
- Belgia voitti koripallon Euroopan mestaruuden