Naisten maajoukkue kohtaa Latvian nuorella joukkueella – ”Tarjoamme heille laadukasta harjoittelua”

Suomen naisten maajoukkue eli Susiladies pelaa pitkälti yliopistopelaajista kootulla joukkueella Latviaa vastaan Riikassa sunnuntaina 10.6. osana Roosa nauha -tapahtumaa.
Susiladies harjoittelee tällä hetkellä open gym -periaatteella, jonne ovat tervetulleet kaikki naisten ja nuorten maajoukkuepelaajat. Susiladiesin valmennuksen johdolla pelaajille tarjotaan mahdollisuus harjoitella läpi kesän laadukkaasti ja paljon. Pääpaino treenaamisessa on fysiikassa ja henkilökohtaisissa lajitaidoissa.
Latviaan Susiladiesin karavaani kulkee nuorella kokoonpanolla, joka koostuu suurilta osin Yhdysvalloissa pelaavista yliopistopelaajista ja Naisten Korisliigan nousevista tähdistä. Suomen naiskoripallon strategiana on jo hetken aikaa ollut nuorten lupauksien lähettäminen Atlantin taakse ammentamaan oppia yliopistosarja NCAA:sta.
– Ja näin haluamme pitää heistä huolta kaikin mahdollisin tavoin. Tarjoamme heille laadukasta harjoittelua ympäri vuoden ja tätä kautta sitouttaa heidät maajoukkuetoimintaan, Susiladiesin päävalmentaja Pekka Salminen kertoo Koripalloliiton tiedotteessa.
– Muutamilla Yhdysvalloissa pelaavilla on vielä loukkaantumisia ja kesäkoulua, joten ihan kaikkia emme ole saaneet mukaan.
Latviassa Susiladies pelaa ensin lauantaina 9. kesäkuuta scrimmagen suljetuin ovin Latviaa vastaan, kunnes sunnuntaina kello 17:00 maajoukkueet mittelevät Daugavan urheiluhallissa. Ottelu on osa kansainvälistä Roosa nauha -tapahtumaa, jolla tuetaan rintasyöpätietoisuutta- ja -tutkimusta.
– Pelaajat joutuvat vähän tekemään ottelupäivänä ylimääräistä, mutta motivoituneina ja tärkeän asian puolesta, Salminen kertoo.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Karhun ja Seagullsin budjetit omassa luokassaan
- NBA:ssa tärähti jättikauppa – Damian Lillard jättää Portlandin
- Karhun taival Mestarien liigan karsinnoissa päättyi
- Awak Kuierin Dallasille toinen tappio WNBA:n välierissä
- Kaksi Susiladies-pelaajaa debytoi ammattilaiskentillä
- Susijengin pelaajat pääsivät vauhtiin Euroopan kentillä
- Awak Kuierin Dallas taipui välieräavauksessa
- Mielenkiintoinen tutkimus – syöttely ei ollut tie onneen MM-kisoissa
- Susiladiesin EM-karsintojen otteluohjelma julki
- Susijengin MM-takamies siirtyy ulkomaille
- NBA:ssa tärähti jättikauppa – Damian Lillard jättää Portlandin
- Susijengin pelaajat pääsivät vauhtiin Euroopan kentillä
- Kaksi Susiladies-pelaajaa debytoi ammattilaiskentillä
- Awak Kuierin Dallas taipui välieräavauksessa
- Karhun taival Mestarien liigan karsinnoissa päättyi
- Awak Kuierin Dallasille toinen tappio WNBA:n välierissä
- Karhun ja Seagullsin budjetit omassa luokassaan