Korisliigan sarjanousijalle tärkeä jatkosopimus – ”1. divisioonan ylivoimaisesti paras pelaaja”
Pyry Rainamaa, 28, jatkaa Kaarinan Uran profiilipelaajana myös ensi kaudella Korisliigassa. Upea urheilija valloitti valoisalla persoonallaan fanien sydämet jo ensimmäisellä Ura-kaudellaan.
194-senttinen Rainamaa oli kuluneella kaudella todellinen iloisen pelitavan ilmentymä. Energinen ja juonikas pelimies keikkui sarjan kaikkien tärkeiden tilastokategorioiden kärjessä. Ratkaisevassa divarifinaalissa Rainamaa jakeli peräti 16 koriin johtanutta syöttöä.
– Viime kausihan meni juuri niin, kuin suunnittelimmekin. Kaikki jätkät pelasivat hyvin, eikä kenenkään tarvinnut erityisesti loistaa, Rainamaa summaa omaa osuuttaan korostamatta Uran sivuilla.
– Mielenkiinnolla tietysti odotan tulevaa kautta. Tästä on hyvä jatkaa, kun ympärillä on tutut kaverit ja tuttu pelitapa. Toivottavasti se riittää mahdollisimman pitkälle myös Korisliigassa.
– Meidän kotipelit siirtyvät nyt suurimmaksi osaksi Kupittaan palloiluhalliin. Odotamme tietysti, että kaarinalaisten lisäksi koko Turun seudun korisväki tulee täyttämään katsomon, kun Korisliigaa pitkästä aikaa täälläpäin taas pelataan, Rainamaa heittää lopuksi yleisöllekin haasteen.
Uran päävalmentaja Kristian Palotie on haltioissaan jatkosopimuksesta.
– Rainamaahan oli kuluneella kaudella 1. divisioonan ylivoimaisesti paras pelaaja, joten totta kai olen todella onnellinen, että Pyry jatkaa meillä, Palotie hihkuu.
– Toki Pyryllä on peräti seitsemän Korisliiga-kautta takana, mutta kehitystä on tullut todella paljon viimeisen kahden kauden aikana. Siksi uskon, että, Pyry nyt alkaa kolkutella pelaajana parhaita vuosiaan, kun ikää on kuitenkin vasta 28 vuotta. Myös johtajana ja puolustuksen kenraalina kyvykkyyttä löytyy valtavasti.
– Iso kesä on edessä. Pyry Rainamaalla on mahdollisuus olla todella tehokas pelaaja Korisliigassa jo tulevalla kaudella, Palotie vakuuttaa.
Ura Basketilla on nyt voimassa oleva sopimus Rainamaan lisäksi Joona Airenteen, Aleksi Akpason, Ville Hännisen sekä Eero Sahlbergin kanssa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt jysähti kesän isoin siirto – LeBron Jamesin uusi seura on Philadelphia 76ers
- Lahti Basketballin ulkomaalaiskvartetti on valmis – sortuuko kausi kuitenkin tähän?
- Seagullsiin saapuu puolustusmonsteri – Justin Abson voi olla sarjan paras puolustaja
- Lähde: NBA:ssa 15 miljoonan dollarin jatkosopimus – onko Jordan Walsh sen arvoinen?
- Kataja Basket tuo jäätävän NCAA-takamiehen joukkueeseen
- Hallitseva Suomen mestari vahvistuu monipuolisen laiturin myötä
- LeBron Jamesille raivataan tilaa – saksalaistähti Dennis Schröder treidihuhuissa
- Lahti Basketballin uusi vahvistus saa koriraudat tutisemaan
- Mikael Jantusen suursiirrolle sinetti – tämän takia hän uskoo sopivansa Real Madridiin
- Lahti Basketball nappasi atleettisen donkkikoneen sentterikseen
- Koripalloon läjä sääntömuutoksia – taktiset rikkeet kuriin
- LeBron Jamesille raivataan tilaa – saksalaistähti Dennis Schröder treidihuhuissa
- Lähde: Tähtipelaaja lähdössä Mikael Jantusen tieltä NBA:han
- Kataja Basket tuo jäätävän NCAA-takamiehen joukkueeseen
- Jättisiirto: Mikael Jantunen menossa Real Madridiin – suomalaisten El Clásico odottaa
- Lahti Basketballin ulkomaalaiskvartetti on valmis – sortuuko kausi kuitenkin tähän?
- Hallitseva Suomen mestari vahvistuu monipuolisen laiturin myötä
- Lahti Basketballin uusi vahvistus saa koriraudat tutisemaan
- Mikael Jantusen suursiirrolle sinetti – tämän takia hän uskoo sopivansa Real Madridiin
- Nyt jysähti kesän isoin siirto – LeBron Jamesin uusi seura on Philadelphia 76ers