Korisliigan sarjanousija hankki liigakokemusta – ”Oli pelaajahankintalistallamme prioriteetti numero yksi”
Mikael Sandberg, 27, pelaa ensi kaudella Korisliigaa Ura Basketin paidassa. Turun NMKY:n kasvatti vahvistaa joukkuetta merkittävästi monipuolisella osaamisellaan.
Mikael ”Ässä” Sandberg, 210 cm, valittiin toukokuussa Divari A:n vuoden pelaajaksi. Hän teki ottelua kohden 20 pistettä, nappasi 10.7 levypalloa sekä jakeli 3.7 koriin johtavaa syöttöä.
Kahdeksan kauden ”Korisliiga-veteraanina” Sandberg on nykyaikaisen ison pelaajan prototyyppi, joka tarvittaessa pomppaa kaaren taakse ja upottaa kolmen pisteen heittonsa tarkasti. Viime kaudella kolmosten onnistumisprosentti oli komeasti 39,7.
– Ura Basketissa on hyviä ihmisiä ja kehittynyt taustaorganisaatio. Uran Korisliiga-projekti on kiinnostava ja tunnen täältä jo entuudestaan paljon ihmisiä, joten tiedän, mitä tuleman pitää. Oloni tuntuu kotoisalta, Sandberg listaa siirtoonsa vaikuttaneita syitä Uran sivuilla.
– Odotan myös oppivani jotakin uutta seuran laji- ja fysiikkavalmentajilta. Coach Palotiellä on vahva oma pelifilosofia, joka kiehtoo minua kovasti.
– Tulevan kauden menestyksemme kulminoituu tietysti paljolti amerikkalaisiin pelaajiin, ja miten he sitoutuvat pelitapaamme. Ja joukkueen vahva koheesio muutenkin on tietysti meidän kaikkien vastuulla, Sandberg vielä muistuttaa.
– Sandberg oli pelaajahankintalistallamme prioriteetti numero yksi. Ässällä oli muitakin kiinnostuneita seuroja runsaasti, joten senkin puolesta on mahtavaa, että hän valitsi lopulta Ura Basketin, päävalmentaja Kristian Palotie iloitsee.
– Ässähän omaa peräti kahdeksan kauden Korisliiga-kokemuksen ToPon, Vilppaan ja Pyrinnön riveistä. Mutta se kehitys, mikä nähtiin viimeisen kahden kauden aikana Kristikassa, oli merkittävää ja hänet myös palkittiin ansaitusti peräkkäisinä kausina M1B- ja M1A -vuoden pelaajana.
– Ässä sopii niin kilpailullisella persoonallaan sekä pelaajaominaisuuksiltaan systeemiimme loistavasti.
– Vielä on totta kai lisänimiä rosteriimme tiedossa. Suomalaisrunkomme on mielestäni nyt noin kahta pelaajaa vaille valmis, Palotie kaavailee.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Euroliigan finaalissa aikamoinen trilleri – tässä ovat Euroopan kuninkaat
- Hurja putki päällä – NBA-mestaruus silti epätodennäköinen
- Aikamoinen soppa syntymässä: NBA-tähti julkaisi pilkkapelin NBA:n MVP:stä
- Cleveland Cavaliers aivan ulapalla – kumpi finaalivastus sopii Knicksille?
- NBA:n mestarisuosikki jälleen niskan päällä
- Mikael Jantuselle surkea tappio
- Awak Kuierin peliaika hämmentää
- Taas voitto – New York menee menojaan
- Oklahoma City iski takaisin – Wembanyamalla ei riittänyt
- Suomi perustaa viralliset 3×3 maajoukkueet – hieno mahdollisuus koripalloilijoille
- NBA-pelaajien välinen kysely paljasti erikoisen tiedon Tuomas Iisalon joukkueesta
- Aikamoinen soppa syntymässä: NBA-tähti julkaisi pilkkapelin NBA:n MVP:stä
- Suomi perustaa viralliset 3×3 maajoukkueet – hieno mahdollisuus koripalloilijoille
- LeBron James on edelleen liigan halutuin pelaaja – tässä syy:
- Salon Vilpas mestari – suurlupaus liekeissä
- Nyt nähtiin parempaa Awak Kuieria
- Awak Kuierin peliaika hämmentää
- Varoitus muille NBA-joukkueille – täältä tulee Victor Wembanyama
- Mikael Jantuselle surkea tappio
- Oklahoma City iski takaisin – Wembanyamalla ei riittänyt