Ura Basket sai vahvistuksen toivelistansa kärjestä
Viime kaudella Korisliigaa Lapuan Kobrissa pelannut Stephen Croone, 23, vahvistaa Ura Basketia ensi kaudella.
Kobrissa Croone tilastoi viime kaudella ottelua kohden 14,6 pistettä, poimi neljä levypalloa ja antoi 4,1 syöttöä ottelua kohden.
– Mukavaa saada jo aikaisessa vaiheessa vahvistus, joka oli toivelistamme kärjessä. Kyseessä on kenties Korisliigan nopein pelaaja, joka sopii transitiopelaamiseemme ja aktiiviseen puolustukseen enemmän kuin hyvin, päävalmentaja Kristian Palotie hehkuttaa seuran tiedotteessa.
183-senttinen Stephen Croone on valmistunut Furmanin yliopistosta, joka pelaa Southern Conferensissa. Viimeisellä yliopistokaudellaan Croonen tilastot olivat 16,8 pistettä, 3,5 levypalloa, 2,6 syöttöä ja 1,2 riistoa ottelua kohden.
Croone valittiin kausien 2015 ja 2016 päätteeksi SoCon konferenssin ykkösjoukkueeseen ja kauden 2016 päätteeksi hän oli myös konferenssin Player of the Year.
Lähde: Ura Basketin tiedote
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Nikola Jokic loistaa – LeBron Jamesilla vaisumpaa
- NBA:n peränpitäjä on käsittämättömän huono
- Näin jatkuu Korisliigan kausi
- Lauri Markkasen joukkue vaeltaa surkeudessa
- Seagulls jysäytti kovan sopimuksen
- Tyrmäysvoitto NBA:n kärkimatsissa
- Tuomas Iisalo valittiin Suomen parhaaksi
- NBA:ssa nähtiin karmeat lukemat
- Lauri Markkasesta jälleen surkea uutinen
- Mikael Jantusen piina hellitti viimein
- Seagulls jysäytti kovan sopimuksen
- Korisliigassa taas karmeiden tasoerojen ottelu
- Näin jatkuu Korisliigan kausi
- Nikola Jokic murskasi Larry Birdin ennätyksen
- NBA:ssa nähtiin karmeat lukemat
- Mikael Jantusen piina hellitti viimein
- Lauri Markkasesta jälleen surkea uutinen
- Tyrmäysvoitto NBA:n kärkimatsissa
- LeBron Jamesilta kehno esitys
- Lauri Markkasen joukkue vaeltaa surkeudessa