Barcelona on vahvistanut, että loppukauden joukkuetta valmentanut Svetislav Pesic jatkaa seuran päävalmentajana myös ensi kaudella.

Pesic korvasi Sito Alonson joukkueen päävalmentajana helmikuussa ja samalla penkille juuttunut Petteri Koponen nousi isompaan rooliin. Koposen sopimuksessa on seuran optio ensi kaudesta ja Pesicin jatko on Koposelle hyvä uutinen, sillä Susijengin maestro kuului Pesicin ehdottomiin luottopelaajiin kauden aikana.

Samalla espanjalaislähteiden mukaan Barcelona on ilmoittanut seuraikoni Juan Carlos Navarrolle, ettei hänelle ole ensi kaudella luvassa vastuuta. 38-vuotias Navarro ilmoitti haluavansa pelata vielä yhden kauden, mutta nyt hän saattaa joutua istumaan joko penkillä tai löytämään itselleen uuden seuran. Navarro on Barcelonan kasvatti, joka on edustanut seuraa koko uransa ajan lukuun ottamatta yhtä kautta NBA:ssa.