Korihaille Korisliigasta tuttu amerikkalaistakamies – ”Olemme onnekkaita”
Seuraavat palaset Korihaiden palapeliin kiinnitettiin viikonloppuna. Salon Vilppaasta haipaitaan siirtyy Topias Kuukkanen. Toinen jenkkihankinta on puolestaan pelintekijä Mario Edwards.
Valmentaja Damion Dantzler oli mielissään saadessaan tutun kaverin pyörittämään joukkueen peliä. 30-vuotias Edwards jakeli passeja edelliskaudella Danzlerin alaisuudessa Lapualla, jolloin Kobrat eteni puolivälieriin. Nyt mies palaa tutun koutsin oppien pariin.
– Olemme onnekkaita, että saimme Marion riveihin. Hän aloitti viime kauden Kreikan liigassa, mutta seuran talousongelmien takia pelasi vain neljä peliä. Uutta pelipaikkaa ei löytynyt, nyt hänellä on uusi agentti ja useammasta vaihtoehdosta hän valitsi meidät, Dantzler iloitsi Korihaiden sivuilla.
Dantzler luonnehti Edwardsia erinomaiseksi joukkuekaveriksi, joka hallitsee syöttämisen ja on erityisen taitava pick and rolleissa.
191-senttinen Edwards valmistui Coastal Carolinan yliopistosta vuonna 2010 ja on pitkällä ammattilaisurallaan pelannut Itävallassa, Brasiliassa, Unkarissa, Serbiassa ja Slovakiassa.
Lapualla pelatessaan Edwards oli Korisliigan yhdeksäs syötöissä ja kolmosprosentti (48,8%) oli sarjan toiseksi tarkin.
Suomalaissektoriin tulee vahvistusta Salon suunnalta. 26-vuotias Topias Kuukkanen on seilannut kaksi viimeistä kautta viikinkipurrella Salon Vilppaassa. HoNSun kasvatti on jäänyt pienelle peliajalle kivikovassa Vilppaan ryhmässä ja hakee nyt uutta nostetta Uudestakaupungista.
– Topias on potentiaalinen kaveri, mikä muistuttaa aika lailla yhtä viime kauden pelaajaamme. Hän tuo meille lisää heittovoimaa ja hiukan lisää tehoa myös puolustukseen viime kauteen verrattuna, Dantzler arvioi.
Kuukkanen ehti pelata seitsemän kautta divarissa ennen Saloon siirtymistä. Viimeisellä divarikaudella syntyi 17,1 pinnaa per peli, millä hän oli aivan Korihaiden Mikko Jalosen ja Marcus Vanin kannoilla pistetilastossa.
Seuraavia pelaajauutisia haileiristä on odotettavissa loppuviikosta.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt jysähti kesän isoin siirto – LeBron Jamesin uusi seura on Philadelphia 76ers
- Lahti Basketballin ulkomaalaiskvartetti on valmis – sortuuko kausi kuitenkin tähän?
- Seagullsiin saapuu puolustusmonsteri – Justin Abson voi olla sarjan paras puolustaja
- Lähde: NBA:ssa 15 miljoonan dollarin jatkosopimus – onko Jordan Walsh sen arvoinen?
- Kataja Basket tuo jäätävän NCAA-takamiehen joukkueeseen
- Hallitseva Suomen mestari vahvistuu monipuolisen laiturin myötä
- LeBron Jamesille raivataan tilaa – saksalaistähti Dennis Schröder treidihuhuissa
- Lahti Basketballin uusi vahvistus saa koriraudat tutisemaan
- Mikael Jantusen suursiirrolle sinetti – tämän takia hän uskoo sopivansa Real Madridiin
- Lahti Basketball nappasi atleettisen donkkikoneen sentterikseen
- Koripalloon läjä sääntömuutoksia – taktiset rikkeet kuriin
- LeBron Jamesille raivataan tilaa – saksalaistähti Dennis Schröder treidihuhuissa
- Lähde: Tähtipelaaja lähdössä Mikael Jantusen tieltä NBA:han
- Kataja Basket tuo jäätävän NCAA-takamiehen joukkueeseen
- Jättisiirto: Mikael Jantunen menossa Real Madridiin – suomalaisten El Clásico odottaa
- Lahti Basketballin ulkomaalaiskvartetti on valmis – sortuuko kausi kuitenkin tähän?
- Hallitseva Suomen mestari vahvistuu monipuolisen laiturin myötä
- Lahti Basketballin uusi vahvistus saa koriraudat tutisemaan
- Mikael Jantusen suursiirrolle sinetti – tämän takia hän uskoo sopivansa Real Madridiin
- Nyt jysähti kesän isoin siirto – LeBron Jamesin uusi seura on Philadelphia 76ers