Dirk Nowitzki jatkaa uraansa Dallas Mavericksin riveissä vähintään ensi kauden ajan. Nowitzki on tehnyt seuran kanssa ensi kauden kattavan jatkosopimuksen.

Saksalaisen sopimus on historiallinen, sillä hänestä tulee samalla pisimpään samaa NBA-joukkuetta edustanut pelaaja, kun tuleva kausi on hänen 21. Dallasissa. Nowitzki ohittaa tilastoissa näin Kobe Bryantin, joka pelasi Lakersissa 20 kautta. 40-vuotias Nowitzki pelasi ensimmäisen kautensa Dallasissa vuonna 1998 ja on voittanut mestaruuden kertaalleen seuran paidassa vuonna 2011. Yhteensä hänellä on tilillään yli 1600 ottelua NBA:ssa. Nowitzkin tehot ovat pienenneet tasaisesti viimeisten vuosien aikana, mutta viime kaudella hän tilastoi silti peräti 12,0 pistettä ja 5,7 levypalloa.

Nowitzkin sopimus on arvoltaan viisi miljoonaa dollaria.