NBA:n kohupelaaja palasi joukkueharjoituksiin, haistatteli heti joukkuekavereille ja seurapomoille – ”Te v***u tarvitsette minua”

Muutama viikko sitten siirtoanomuksen seuralle antanut Jimmy Butler käväisi ensimmäistä kertaa Minnesota Timberwolvesin harjoituksissa kesän aikana. Harjoituksissa ei säästytty draamalta.
ESPN:n Adrian Wojnarowskin mukaan Butler oli erittäin aggressiivinen harjoituksissa ja haastoi sekä valmentaja Tom Thibodeaun, GM Scott Laydenin ja erityisesti joukkuekaverinsa Karl-Anthony Townsin ja Andrew Wigginsin.
– Te v***u tarvitsette minua, Scott. Ette voi voittaa ilman minua, Wojnarowski raportoi Butlerin huutaneen Laydenille kesken harjoitusten.
Butler näytti harjoituksissa taitonsa, kun hän pelasi lähinnä reservipelaajista kootulla joukkueella Minnesotan vakiopelaajia vastaan ja naulasi voittokorin sisään, jonka jälkeen hän vain poistui harjoituksista muina miehinä.
Butler kertoi haluavansa siirtyä seurasta pois muutama viikko sitten ja yhtenä syynä pidetään sitä, ettei Butler pidä Minnesotan nuoria tähtiä Townsia ja Wigginsiä tarpeeksi kunnianhimoisina.
– Olenko vaativa häntä (Townsia) kohtaan? Kyllä, sellainen minä olen. En ole joukkueen lahjakkain pelaaja. Kuka on lahjakkain pelaaja joukkueessa – KAT (Towns). Kellä tässä joukkueessa on luojan antama lahja – Wiggs (Wiggins). Kuka pelaa koviten? Minä! Minä pelaan kovaa. Pistän kroppani likoon joka päivä harjoituksissa, joka päivä peleissä. Se on minun intohimoni. Jokainen johtaa tavallaan. Se on se tapa millä minä näytän olevani tukenasi, Butler totesi ESPN:n haastattelussa.
Minnesota on yrittänyt kaupata Butleria pois, mutta ei ole vielä päässyt sopimukseen minkään joukkueen kanssa. Vaikka Butler aikoo jatkaa Minnesotan harjoituksissa, on hän ilmoittanut, ettei halua pelata joukkueessa enää.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- Taas tuli turpaan – Tuomas Iisalo ja Memphis alakynnessä
- Nikola Jokicin triplatupla ei riittänyt
- NBA:n pudotuspeleissä murskalukemia
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Tuomas Iisalolle aivan järkyttävä selkäsauna NBA:ssa
- Taas tuli turpaan – Tuomas Iisalo ja Memphis alakynnessä
- Nikola Jokicin triplatupla ei riittänyt
- NBA:n pudotuspeleissä murskalukemia
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä