Susijengin huolestuttava tilanne – Kuka korvaa Petteri Koposen Venäjää vastaan? ”Ei häntä oikein pysty korvaamaan”

Suomen koripallomaajoukkue eli Susijengi jatkaa MM-karsintoja perjantaina Espoossa. Vastassa on rakas kilpakumppani Venäjä.
Susijengi joutuu pelaamaan ilman tähtipelaajaansa Petteri Koposta.
– Iso asia näin etukäteen ajateltuna on se, että molemmilta joukkueilta on huippu takamies sivussa, Viasatille ottelua selostava Ura Basketin valmentaja Kristian Palotie pohtii Koposen ja Aleksei Shvedin poissaoloja.
– Suomi ei oikein Koposta pysty korvaamaan. Venäjä ehkä Shvedin hieman paremmin, Palotie huomauttaa.
Koposta on siis vaikea korvata, mutta hänen puuttumisensa antaa mahdollisuuden muiden pelaajien loistamiseen.
– Toivottavasti Sasulla (Salin) on pöljä päivä. Sitä tarvitaan, Palotie tuumaa.
Susijengi on voittanut MM-karsinnoissa neljä ottelua ja hävinnyt neljä. Venäjällä on sama saldo. Venäjä-ottelun jälkeen Susijengi matkaa ensi viikolla Bosnia ja Hertsegovinaa.
MM-jatkokarsintojen viimeiset ottelut pelataan helmikuussa. Tuolloin Susijengi isännöi Ranskaa Espoon Metro Areenalla torstaina 21. helmikuuta ja kohtaa Venäjän vieraissa sunnuntaina 24. helmikuuta.
Venäjä-ottelulla on isot panokset.
– Tämä on todella iso peli molemmille. Joka ikinen piste on tärkeä, kun ajatellaan että maat kohtaavat uudelleen päätöskierroksella. Piste-erolla voi olla lopulta huomattava merkitys, Palotie painottaa.
Jo reilu kuukausi ennen Venäjä-ottelua viimeisetkin paikat Espoon Metro Areenalla oli myyty loppuun.
– Hyvien jaksojen pitämisessä kotiyleisöllä on iso merkitys, Palotie alleviivaa.
Suomen ja Venäjän välinen ottelu on nähtävissä Viasatin kautta ja Viaplaysta. Lähetys alkaa perjantaina kello 18.55.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomi taipui Espanjalle EM-finaalissa
- Totta se on – Suomi eteni koripallon EM-finaaliin
- Lauri Markkanen kokeili maalivahdin hommia
- NBA:ssa varsin erikoinen prosessi
- NBA:ssa tehtiin uusi sopimusennätys
- Tässä ovat Seagullsin uudet omistajat
- Korisliigassa tehtiin lisää sopimuksia
- Karmea uutinen NBA-finalistista
- Kevin Durant uuteen seuraan hurjassa kaupassa
- Olivier Nkamhoua hakee taas tuntumaa NBA-kuvioista
- Tässä ovat Seagullsin uudet omistajat
- NBA:ssa varsin erikoinen prosessi
- Totta se on – Suomi eteni koripallon EM-finaaliin
- Karmea uutinen NBA-finalistista
- NBA:ssa tehtiin uusi sopimusennätys
- Lauri Markkanen kokeili maalivahdin hommia
- Korisliigassa tehtiin lisää sopimuksia
- Suomi taipui Espanjalle EM-finaalissa