Nuorten maajoukkueiden ensi kesän EM-lohkot arvottiin

© Kuva: Ilari Isotalo

Voita kahden hengen matka Mestarien liigan puolivälieriin!

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA suoritti torstaina 13.12. kesän 2019 koripallon nuorten EM-turnausten lohkoarvonnat Belgradissa.

Sudenpennut pelaa tulevana kesänä A-divisioonan EM-kisoissa 18-vuotiaiden poikien ja 16-vuotiaiden tyttöjen ikäluokissa. 18-vuotiaille pojille kyseessä on viides peräkkäinen kesä Euroopan ykköstasolla, kun taas 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue nousi elokuussa A-divisioonaan ensimmäisen kerran sitten vuoden 2011.

Tuoreena lisäyksenä tyttöjen maajoukkueohjelmaan on ynnätty 20-vuotiaiden naisten maajoukkue, joka osallistuu B-divisioonan EM-kisoihin. Edellisen kerran 20-vuotiaiden naisten maajoukkue oli toiminnassa vuonna 2006, jolloin se sijoittui EM-kilpailuissa kuudenneksitoista.

20-vuotiaiden naisten B-divisoonan EM-kisat 3.-11.8.2019
Lohko A: Islanti, Kroatia, Israel, Kosovo
Lohko B: Ukraina, Irlanti, Iso-Britannia
Lohko C: Tanska, Turkki, Romania
Lohko D: Suomi, Kreikka, Bulgaria

18-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan EM-kisat 5.-14.7.2019
Lohko A: Slovenia, Tanska, Suomi, Viro, Norja, Kosovo
Lohko B: Sveitsi, Turkki, Portugali, Bulgaria, Islanti
Lohko C: Irlanti, Romania, Kreikka, Slovakia, Makedonia, Itävalta
Lohko D: Ruotsi, Alankomaat, Ukraina, Iso-Britannia, Albania

16-vuotiaiden tyttöjen EM-kisat 16.-24.8.2019
Lohko A: Ranska, Saksa, Tanska, Liettua
Lohko B: Italia, Unkari, Suomi, Venäjä
Lohko C: Espanja, Latvia, Ruotsi, Belgia
Lohko D: Tshekki, Turkki, Kreikka, Puola

20-vuotiaiden miesten B-divisioonan EM-kisat 12.-21.7.2019
Lohko A: Unkari, Irlanti, Islanti, Valko-Venäjä, Venäjä
Lohko B: Tshekki, Albania, Bulgaria, Romania, Suomi
Lohko C: Ruotsi, Kosovo, Alankomaat, Georgia, Viro, Armenia
Lohko D: Portugali, Luxemburg, Belgia, Makedonia, Slovakia

18-vuotiaiden poikien EM-kisat 27.7.-4.8.2019
Lohko A: Iso-Britannia, Kreikka, Serbia, Turkki
Lohko B: Venäjä, Italia, Montenegro, Liettua
Lohko C: Kreikka, Slovenia, Ranska, Latvia
Lohko D: Alankomaat, Suomi, Kroatia, Espanja

16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisat 8.-17.8.2019
Lohko A: Kosovo, Ruotsi, Norja, Bulgaria, Puola, Unkari
Lohko B: Irlanti, Alankomaat, Kypros, Portugali, Georgia, Tshekki
Lohko C: Tanska, Montenegro, Sveitsi, Islanti, Ukraina, Valko-Venäjä
Lohko D: Slovakia, Suomi, Itävalta, Romania, Iso-Britannia, Belgia

Lähde: Koripalloliiton tiedote

Voita kahden hengen matka Mestarien liigan puolivälieriin!