Nuorten maajoukkueet pelaavan Baltic Sea Basketball Cupissa

© Kuva: Ilari Isotalo

Suomen nuorisomaajoukkueet matkustivat keskiviikkona Tallinnaan kilpailemaan perinteikkään Baltic Sea Basketball Cupin mestaruudesta 3.-5.1.2019.

Suomi osallistuu turnaukseen neljällä eri joukkueella: 16-vuotiaiden poikien ja tyttöjen maajoukkueilla sekä 18-vuotiaiden tyttöjen ja poikien maajoukkueilla. Avauspäivänä torstaina Audentesin urheilukoululla jokainen Suomen maajoukkueista saa vastaansa Latvian, perjantaina Viron ja lauantaina Ruotsin. Turnaussivustolta löydät otteluiden live-seurannan, otteluaikataulut sekä tilastot.

Suomen 18-vuotiaat pojat

Sukunimi Etunimi Seura
Mervola Valtteri Kataja
Hannikainen Eero KTP
Sajantila Erik HBA
Suokas Teemu HBA
Blomgren Perttu HBA
Tainamo Touko HBA
Federiko Federiko GTA/HyPo
Amzil Mustapha HBA
Peltoniemi Alvar Tapiolan Honka
Korkiatupa Aarni HBA
Vaara Luukas Lahti Basketball
Gustavson Nikolas MuKi

Päävalmentaja Jyri Lohikoski
Valmentaja Jari Nykänen
Valmentaja Eero Levä
Fysioterapeutti Tommi Tatti

Suomen 18-vuotiaat tytöt

Sukunimi Etunimi Seura
Tuomisto Sanni EBT
Ailus Alexandra Tapiolan Honka
Ukkonen Saga HBA
Sutinen Ilona HNMKY
Kuisma Maija Ringside
Paltemaa Lotta-Kaisa Tapiolan Honka
Määttänen Venla TuRi/FoA
Mashaire Emerita HBA/Ringside
Viita Silja HBA
Hyttinen Annika Tapiolan Honka
Kivekäs Wilma EBT
Kuier Awak HBA

Päävalmentaja Niko Hellman
Valmentaja Juha-Pekka Männistö
Valmentaja Niko Nyholm
Fysioterapian opiskelija Annika Vehmassalo

Suomen 16-vuotiaat pojat

Sukunimi Etunimi Seura
Kallio Lauri Honka
Pällijeff Eino Pantterit/HBA
Little Miro Pyrintö
Chime Eric HNMKY
Lehtonen Tommi Korihait
Parpala Mikael HyPo
Vartiainen Viljami Honka
Kiviranta Arttu Pyrintö
Juntunen Tuukka Vilpas
Bajrami Gezim Pyrintö
Savioja Eeli HeiNMKY
Kuusinen Aku-Petteri Karhu

Päävalmentaja Ville Neva
Valmentaja Antti Koskelainen
Valmentaja Timo Parviainen
Fysioterapeutti Markus Kangasvieri

Suomen 16-vuotiaat tytöt

Sukunimi Etunimi Seura
Kanerva Meri LePy/HBA
Uusimäki Taika Helmi Basket
Ollilainen Kati HNMKY/HBA
Willstedt Annukka Espanja
Valtonen Emmi TuRi
Luoto Julianna Helmi Basket
Sandvik Henna Honka/HBA
Rauhansalo Aada Honka/HBA
Haddad Julianna Honka/HBA
Mäntylä Kiia EBT
Syla Albina Helmi Basket
Mekkonen Klaara Helmi Basket

Päävalmentaja Jussi Räikkä
Valmentaja Janne Hänninen
Valmentaja Tuomas Rahkonen
Fysioterapeutti Linda Hannonen

Lähde: Koripalloliiton kotisivut