Susijengin heittäjätykin kausi päättyi harmittavasti – ”Kausi kääntyi pettymyksen puolelle”
Antti Kanervon, 30, kausi päättyi pettymykseen, kun Islannin liigan runkosarjan voittanut Stjarnan taipui välierissä IR:lle otteluvoitoin 2-3. Vaikka joukkueen kanssa kirkkain tavoite jäi saavuttamatta, niin Kanervon kausi henkilökohtaisella tasolla oli onnistunut.
Stjarnan lähti pudotuspeleihin suurimpana ennakkosuosikkina, sillä olihan se juhlinut aiemmin talvella cupin voittoa ja nappasi nimiinsä myös runkosarjan voiton. Pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella Stjarnan raivasi tieltään Grindavikin neljässä pelissä, mutta välierissä se taipui IR:lle otteluvoitoin 2-3.
– Karmiva pettymys, kun hävisimme. Munasimme itse täysin toisen ja kolmannen pelin välieräsarjassa ja viimeisessä pelissä vastustajalla onnistui lähes kaikki ja meillä oli vaikeaa, Kanervo harmittelee välieräsarjaa Koripalloliiton tiedotteessa.
– Kausi ennen tätä oli oikein onnistunut, sillä voitimme cupin ja runkosarjan. Siitä huolimatta kausi kääntyi pettymyksen puolelle, Kanervo jatkaa.
Kanervo siirtyi kesällä Islantiin ja otti heti ison tontin joukkueessa. Tarkkakätinen heittäjä tilastoi kauden aikana keskimäärin 16,9 pistettä, 3,4 levypalloa ja 2,2 syöttöä. Peliaikaa tuli runsaat yli 31 minuuttia ottelua kohden. Hän sai totuttautua myös pariin eri pelipaikkaan kauden aikana.
– Rooli oli iso ja minuutteja tuli paljon. Kaikki joukkueet pelaavat pienemmillä rotaatioilla kuin esimerkiksi Suomessa. Meillä oli jenkkivaihdos joulutauolla, kun vaihdoimme kolmospaikan pelaajan kakkospaikan pelaajaan, ja sitä kautta oma paikkani siirtyi enemmän kolmospaikalle.
Vaikka kausi päättyi kirvelevästi, piti Kanervo Islannin vierailua antoisana.
– Islanti oli kaikkinensa positiivinen kokemus. Ilma oli kylmä, mutta ihmiset todella lämpimiä ja mukavia. Tapa, jolla seura ja sen ympärillä olevat ihmiset tekivät kaikkensa pelaajien ja heidän perheidensä viihtyvyyden eteen, oli uskomatonta, kehui Kanervo.
Suomen ja Islannin lisäksi urallaan myös Ranskassa pelannut Kanervo ei tiedä vielä tarkemmin jatkosuunnitelmistaan.
– Tulevaisuudesta en tiedä. Nuoleskellaan nyt haavat ensin ja mietitään sitten.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Donald Trump saa toivomiaan vieraita
- Golden State liian kova Awak Kuierille
- Mikael Jantunen lähellä mestaruutta
- Alkaako tästä Chicago Bullsin nousu jälleen?
- Susijengille helpotusta Ranskan kokoonpanosta
- Awak Kuier teki viimein paluun
- Käänne varaustilauksessa – ennakoitu huippuvaraus haluaa vain Washington Wizardsiin
- FIBA 3×3: Suomen ensimmäinen koitos – näin kävi miehillä ja naisilla
- Susijengistä tuttu uuteen seuraan
- New Yorkissa hurja määrä pidätyksiä huuman keskellä
- Käänne varaustilauksessa – ennakoitu huippuvaraus haluaa vain Washington Wizardsiin
- Siirtohuhu: Milwaukee Bucks etsii supertähdelleen uutta kotia
- Susijengille helpotusta Ranskan kokoonpanosta
- Susijengistä tuttu uuteen seuraan
- Suomalaisseura yrittää Mestareiden liigaan
- FIBA 3×3: Suomen ensimmäinen koitos – näin kävi miehillä ja naisilla
- James Harden pidätettiin
- Alkaako tästä Chicago Bullsin nousu jälleen?
- Awak Kuier teki viimein paluun
- New York on mestari – 52 vuotta kesti