Huono heittopeli naisten haastajamaajoukkueen turma – ”Ei saatu heittoja korirenkaasta sisään”
Naisten haastajamaajoukkue pelasi Napolin universiadeissa toisen alkulohkon ottelunsa torstaina. Keskiviikkona Australialle hävinnyt Suomi joutui jälleen tyytymään tappioon, kun suomalaiset kivittivät heittonsa ja Kiina jylläsi 75-50 (45-30) -voittoon.
Kiina käytti etsikkoaikansa avausneljänneksellä keräten kaksinumeroisen johdon, kun Suomi jäi vain yhdeksään pisteeseen. Vaikka Suomi kamppaili ja raastoi, niin ero ei missään vaiheessa mennyt alle kymmeneen ja ero kasvoi loppulukemiin.
Tilastoja katsoessa Suomi pärjäsi hyvin miltei jokaisella osa-alueella. Murheenkryyniksi nousi heittopeli: kakkoset upposivat 10/36 (26%), kolmoset 7/30 (23%) ja vapaaheitot 9/14 (64%).
– Tänään ei saatu heittoja korirenkaasta sisään, vaikka pääsimme sinänsä ihan laadukkaisiin paikkoihin. Sen kautta oli vaikeata, vaikka pelasimme fyysisesti, pärjäsimme levypalloissa ja pidimme pallosta huolta, Suomen päävalmentaja Pekka Salminen kertoi Koripalloliiton tiedotteesta.
– Roikuttiin, puolustettiin ja taisteltiin, mutta ei saatu mistään sisään. Oli hankalaa henkisesti, mutta emme luovuttaneet, vaan taisteltiin loppuun asti.
Suomen pistenaisiin kuuluivat Anniina Äijänen (9/4/3 syöttöä), Elina Koskimies (8/2), Helmi Tulonen (7/4) ja Roosa Lehtoranta (7/3). Kiinan ykkösnimi oli Kexin Song, jonka saldo oli 20 pistettä ja 9 levypalloa.
Suomen pelit jatkuvat perjantaina kello 18:30, kun vastaan astelee alkulohkon viimeisessä pelissä Kanada.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- San Antonio leikitteli jatkoon
- Korisliigan mestari vaihtuu
- Miikka Muurinen löysi uuden seuran – yksi Ylen kysymys oli liikaa
- NBA:n mestarisuosikki jyräsi jatkoon – haastaja pinteessä
- Nyt se selvisi – Miikka Muurinen siirtyy huippuseuraan!
- Victor Wembanyama palasi näyttävästi
- Korisliigan välierissä kaksi seiskapeliä
- Peli-Karhut on Suomen mestari
- Miikka Muurisella suuri päätös edessä – tässä viimeinen lista yliopistoista
- Mitä ihmettä tapahtuu idässä – Detroit Pistons pulassa
- Miikka Muurinen löysi uuden seuran – yksi Ylen kysymys oli liikaa
- Kukaan ei uskonut tätä – Lakers teki mahdottoman 30 sekunnissa
- Miikka Muurisella suuri päätös edessä – tässä viimeinen lista yliopistoista
- Nikola Jokicin painajainen toteutui – MVP:lle löytyi pysäyttäjä
- Nikola Jokic on kuilun partaalla
- Peli-Karhut on Suomen mestari
- Korisliigan mestari vaihtuu
- Korisliigan mestari lähellä vaihtumista
- Mitä ihmettä tapahtuu idässä – Detroit Pistons pulassa
- Nyt se selvisi – Miikka Muurinen siirtyy huippuseuraan!