Susiladies-peluri ei halua jossitella miten kausi olisi edennyt – ”Päätös kauden keskeyttämisestä oli ehdottomasti oikea”
Tällä kaudella Naisten Korisliigassa Forssan Alkua edustaneen Anni Mäkitalon mukaan kauden keskeyttämispäätös oli aluksi kova pala purtavaksi, mutta samalla ainut oikea ratkaisu.
Sarjan keskeytyshetkellä FoA majaili sarjataulukon kolmannella sijalla, ja odotukset pudotuspelejä kohtaan olivat kovat. Olihan joukkueella takanaan kolme perättäistä voittoa, joista viimeisin hurjin pistein 118-70. Kauteen oli mahtunut loukkaantumia, eikä pelaajaliikenteeltäkään vältytty. Mutta juuri keskeytyshetkellä näytti hyvältä.
– Pettymys kauden päättymisestä oli aluksi kova pala purtavaksi. Tietysti sitten kun pandemia alkoi vaikuttamaan myös arkeemme, se pakotti aiheellisestikin murehtimaan muustakin kuin koriksesta. Päätös kauden keskeyttämisestä oli ehdottomasti oikea. Meillä on vastuu oman ja kanssaeläjien terveyden vaalimisesta, mutta tietysti harmittaa oman ja yhtä lailla vastustajien puolesta, että kausi jäi kesken, Mäkitalo pohtii Koripalloliiton kotisivuilla.
Pudotuspelit ovat monelle urheilijalle syy, miksi töitä jaksetaan tehdä harjoituskaudesta lähtien ja vuodesta toiseen. Pandemian takia ne jäivät tämän kauden osalta pelaamatta.
– En halua jossitella, mutta olisi ollut hienoa nähdä mihin asti tämä joukkue olisi voinut edetä, Mäkitalo sanoo.
Kauden aikana Mäkitalolla riitti tekemistä. Pelaamisen lisäksi hän työskenteli osa-aikaisesti markkinointiviestinnän parissa ja suoritti kauppatieteiden maisterin tutkintoa. Päätös kauden loppumisesta tuli samoihin aikoihin, kun hän sai gradunsa palautettua, joten päivistä vapautui paljon tunteja.
– Välillä ajan kuluttaminen on ollut hankalaa, sillä olen luonteeltani menijä ja tekijä. Teen edelleen markkinointiviestinnän töitä. Lisäksi olen ulkoillut mieheni kanssa paljon, lukenut kirjoja ja nukkunut enemmän. Perhettä en vielä ole ehtinyt tapaamaan, koska turhaa liikkumista on pyydetty rajoittamaan, Mäkitalo toteaa.
Monet urheilijat ovat joutuneet muuttamaan harjoittelutapojaan. Paikat lajiharjoittelulle ovat vähentyneet. Myös monet kuntosalit ovat sulkeneet ovensa.
– Normaalisti kauden jälkeen keskittyisin pitkälti henkilökohtaisen taidon kehittämiseen ja voimaharjoitteluun. Lisäksi olen yleensä juossut keväisin puolimaratonin. Sanotaanko, että sitä (puolimaratonia) varten olen tänä keväänä päässyt harjoittelemaan enemmän, kertoo Mäkitalo.
Tällä hetkellä ei tiedetä, milloin poikkeustila tulee päätökseen. Mäkitalo toivoo, että ihmiset noudattavat asiantuntijoiden kehotuksia ja ohjeita, jotta tilanne saataisiin hallintaan.
Vaikutuksia on nähtävissä seurojen arkeen myös poikkeustilan päätyttyä.
– Poikkeustila vaikuttaa seurojen talouteen, kuten se vaikuttaa myös yritysten ja organisaatioiden talouteen. Toivon kuitenkin, että seurat pystyisivät yhteisön tuen avulla ensi kaudella taas kilpailemaan, Mäkitalo päättää.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Alkaako tästä Chicago Bullsin nousu jälleen?
- Susijengille helpotusta Ranskan kokoonpanosta
- Awak Kuier teki viimein paluun
- Käänne varaustilauksessa – ennakoitu huippuvaraus haluaa vain Washington Wizardsiin
- FIBA 3×3: Suomen ensimmäinen koitos – näin kävi miehillä ja naisilla
- Susijengistä tuttu uuteen seuraan
- New Yorkissa hurja määrä pidätyksiä huuman keskellä
- James Harden pidätettiin
- New York on mestari – 52 vuotta kesti
- Suomalaisseura yrittää Mestareiden liigaan
- Käänne varaustilauksessa – ennakoitu huippuvaraus haluaa vain Washington Wizardsiin
- Karhu Basket hankki huipputakamiehen
- Susijengin luottomies jättää seuransa
- NBA-finaalien historian suurin sulaminen – OG Anunoby on jokaisen dollarin arvoinen
- Siirtohuhu: Milwaukee Bucks etsii supertähdelleen uutta kotia
- Susijengistä tuttu uuteen seuraan
- Suomalaisseura yrittää Mestareiden liigaan
- Liitto myönsi pääsarjalisenssit – Keski-Suomeen pääsarjajoukkue
- Susijengille helpotusta Ranskan kokoonpanosta
- FIBA 3×3: Suomen ensimmäinen koitos – näin kävi miehillä ja naisilla