Susiladiesin sentteri valmiina mestaruusjahtiin – ”Vihdoinkin tosi tärkeät pelit alkavat”
Saksan Bundesliigan runkosarjan viimeiset pelit pelattiin keskiviikkona ja pudotuspelit käynnistyvät viikonloppuna. Sofia Pelanderin Herner sijoittui runkosarjassa toiseksi ja lähtee pudotuspeleihin hyvistä asetelmista.
Herner puristi runkosarjassa toiseksi viimeisessä ottelussaan voittamalla BasCats Heidelbergin niukasti 66-63 (35-29). Voitolla Herner nousi Wasserburgin kanssa tasapisteisiin, mutta nappasi runkosarjan kakkospaikan paremman keskinäisen vertailun turvin. Hernerin runkosarjan saldo oli 17 voittoa ja viisi tappiota.
– Viimeinen peli oli kaikin puolin aika katastrofi, mutta joukkueen viimeaikainen trendi on ollut tosi hyvä ja olemme pelanneet hyvin. Mielestäni olemme nyt parhaassa mahdollisessa iskussa pudotuspeleihin. Meillä oli yhdessä kohtaa vähän vaikeuksia koronan ynnä muiden asioiden kanssa, mutta nyt kaikki on kunnossa. Maski naamalle ja menoksi, Pelander toteaa viitaten siihen, että mursi runkosarjan päätöspelissä nenänsä.
Herner saa puolivälierässä vastaansa Freiburgin, joka oli runkosarjan seitsemäs. Herner voitti joukkueiden molemmat kohtaamiset runkosarjassa. Pari viikkoa sitten pelattu joukkueiden edellinen kohtaaminen päättyi Hernerin 40 pisteen voittoon.
– Heillä on paljon isoja pelaajia ja muutama hyvä ulkomaalainen, jotka ovat tärkeässä roolissa heidän joukkueessaan. Heillä on myös yksi pelaaja, joka heittää kolmen pisteen heiton, kun vähänkin kori näkyy. Yhdessä pelissä hänellä oli muun muassa kolmen pisteen yritykset 4/25. Hän ei ollut mukana kokoonpanossa, kun kohtasimme edelliskerralla. Freiburg on aika eri joukkue, kun hän on mukana. Saa nähdä pelaako hän sunnuntaina, Pelander kuvailee vastustajaa Koripalloliiton tiedotteessa.
Kaiken kaikkiaan Herner pääsee Pelanderin mukaan hyvistä lähtöasetelmista tuleviin kamppailuihin.
– Pääsemme sunnuntaina aloittamaan kotona ja olemme kaikki tosi innoissamme. Vihdoinkin tosi tärkeät pelit alkavat. Nyt aloitamme taas puhtaalta pöydältä ja katsotaan kuinka pitkälle päästään.
Bundesliigassa puolivälierät ja välierät pelataan paras kolmesta –järjestelmällä ja finaali on paras viidestä.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Awak Kuier hurjassa vireessä – Dallas Wings kolmen ottelun voittoputkessa
- Warriors täydensi joukkueensa – yksi uusi nimi on erityisen mielenkiintoinen
- Jonas Valanciunas avautui kriisistä: ”Tämä on skandaali”
- Haastattelu: Miro Little kertoi, mitä Ruotsin kaataminen vaatii
- Osku Heinonen päättää upean uransa – Pyrinnön seuraikoni ripustaa tossut naulaan
- NBA-tähti Shaedon Sharpe pitkälle sairaslomalle
- Susijengi hyökkää Ruotsin kimppuun – tv-lähetykset, joukkue ja lohkotilanne
- Saksan maajoukkuetähti Daniel Theis kritisoi Tony Parkeria voimakkaasti
- Susijengin kokoonpano MM-karsintapeleihin Ruotsia ja Viroa vastaan valittu
- LeBron Jamesin jahkailu esti eurooppalaisen NBA-unelman
- Susijengin kokoonpano MM-karsintapeleihin Ruotsia ja Viroa vastaan valittu
- Susijengi hyökkää Ruotsin kimppuun – tv-lähetykset, joukkue ja lohkotilanne
- Lapuan Korikobrat ei ole julkaissut yhtään sopimusta – seura kommentoi SuomiKorikselle
- Upean Susijengi-debyytin pelannut Okku Federiko: ”Tämä ottelussa yllätti”
- Täysi pimento! Susijengin faneille tyly ilmoitus
- LeBron Jamesin jahkailu esti eurooppalaisen NBA-unelman
- Kovan tason vahvistus ei saapunut Suomeen – Kipinä hankki tilalle donkkikoneen
- Nikola Jokicilta huima arvio: ”Hänestä voi ehdottomasti tulla paras ikinä”
- James Harden palaa Clevelandiin jättisopimuksella – tilanteessa on riskinsä
- Susijengi kaatoi Islannin harjoitusottelussa – Edon Maxhuni oli ilmiliekeissä