Susiladies-pelaajan kausi Espanjassa menestys – ”Pääsin jatkamaan siitä mihin viime kaudella jäin”
Anniina Äijäsen kautta voi hyvällä syyllä todeta onnistuneeksi, sillä Äijänen pääsi juhlimaan Ferrolin kanssa nousua Espanjan pääsarjaan joukkueen vetäessä kauden läpi kokonaan ilman tappioita. Samaan aikaan Äijänen kuului läpi kauden joukkueen avainpelaajiin.
Ferrol pelasi äärimmäisen vakuuttavan kauden voittaen ensin runkosarjassa kaikki 26 otteluaan, jonka jälkeen kauden päättäneessä lopputurnauksessa se voitti ensin oman lohkonsa ja lopuksi vielä nousufinaalin.
Liga Femenina 2:n kolmesta runkosarjalohkosta neljä parasta joukkuetta ratkaisi kahden nousijan kohtalon kauden lopputurnauksessa. Joukkueet jaettiin neljään kolmen joukkueen lohkoon, joista lohkovoittajat pääsivät nousufinaaliin. Finaalissa Ferrol onnistui kukistamaan Ardoin 81-72.
Äijäsen mukaan joukkueen kausi ei ollut kuitenkaan aivan yhtä ruusuilla tanssimista kuin voisi pelkästään tuloksia katselemalla luulla. Tietyllä tapaa nousufinaali tiivisti joukkueen kauden, kun Ferrol oli pahimmillaan 15 pistettä tappiolla, mutta onnistui nousemaan vielä voittoon.
– Ulkoapäin kausi varmaan näytti täydelliseltä, mutta oli meillä myös heikommat hetkemme kauden aikana, ja monta kertaa jouduimme taistelemaan takaa-ajoasemasta voittoon. Finaalissakaan meillä ei ollut helppoa, kun vastustaja pisti kolmosia hyvin sisään, mutta uskoimme koko ajan yhteiseen tekemiseemme ja pystyimme nousemaan kuopasta ylös. Kauden aikana oli useasti vaikeita tilanteita, mutta luotimme toisiimme ja sitä kautta pystyimme nousemaan, Äijänen kertoo joukkueen menestyksen salaisuuden Koripalloliiton tiedotteessa.
Alkukaudesta Ferrol iski taululle jopa murskaavia lukemia, mutta vuodenvaihteeseen osui tiukempi jakso, kun joukkueen ratkaisupelaajiin kuulunut Jenna Allen loukkaantui ollen loppukauden sivussa.
– Siinä oli vähän aikaa epäselvyyttä tuleeko uutta pelaajaa. Sitten uusi pelaaja tuli ja siinä meni aikaa, kun hän sopeutui joukkueeseen ja me häneen. Oli paljon uuden opettelua puolin ja toisin, kun Allen oli isossa roolissa. Sitten pääsimme lopulta takaisin rytmiin ja pari kierrosta ennen runkosarjan loppua tuli fiilis, että palaset loksahtivat kohdilleen. Usko tekemiseemme nousi ennen finaaliturnausta ja tiesimme lopun häämöttävän sekä tiesimme, että olemme varmasti harjoitelleet enemmän kuin mikään joukkue tässä sarjassa.
Kausi oli Äijäselle toinen Ferrolissa. Ensimmäisellä kaudellaan hänen vastuunsa kasvoi kauden edetessä ja tällä kaudella hän oli joukkueen avainpelaajia heti alusta saakka. Sekä vastuu että tilastokeskiarvot nousivat viime kaudesta kaikilla sektoreilla. Tämän kauden tilastoikseen hän kirjautti 8,6 pistettä, 4,1 levypalloa ja 2,2 syöttöä.
– Viime kauden jälkeen oli selvää, että halusin jatkaa täällä. Viime kauden lopulla totuin pelisysteemiin paremmin ja roolini kasvoi. Tällä kaudella pääsin jatkamaan siitä mihin viime kaudella jäin. Koetin pelata joukkueelle ja systeemi oli selkeä. Oli hienoa, että moni viime kauden pelaajista tuli takaisin ja luotti siihen prosessiin, jonka aloitimme viime kaudella ja saimme tällä kaudella maaliin.
Ferrolissa noususta otettiin kaikki irti koronatilanteen sallimissa rajoissa, sillä kansa kokoontui torille juhlimaan odotettua nousua. Edellisen kerran Ferrol nähtiin pääsarjassa kaudella 2017-18. Äijänen ei halua vielä ajatella ensi kauden kuvioita, vaan nauttii ensin nousuhuumasta.
– Meillä oli torijuhlaa, pormestari palkitsi meidät ja paikallinen media on huomioinut nousumme aika laajasti. Torilla oli ihmisiä maskeissa, paljon junnuja, seuran talkootyöntekijöitä ja sekä nykyisiä että entisiä toimihenkilöitä. Oli hienoa antaa palkinto heille tästä.
– Suomessa voin hiljalleen alkaa miettiä tulevaisuutta. Nyt haluan vain nauttia tästä hetkestä, Äijänen toteaa.
Anniina Äijäsen kauden tilastot
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Awak Kuier hurjassa vireessä – Dallas Wings kolmen ottelun voittoputkessa
- Warriors täydensi joukkueensa – yksi uusi nimi on erityisen mielenkiintoinen
- Jonas Valanciunas avautui kriisistä: ”Tämä on skandaali”
- Haastattelu: Miro Little kertoi, mitä Ruotsin kaataminen vaatii
- Osku Heinonen päättää upean uransa – Pyrinnön seuraikoni ripustaa tossut naulaan
- NBA-tähti Shaedon Sharpe pitkälle sairaslomalle
- Susijengi hyökkää Ruotsin kimppuun – tv-lähetykset, joukkue ja lohkotilanne
- Saksan maajoukkuetähti Daniel Theis kritisoi Tony Parkeria voimakkaasti
- Susijengin kokoonpano MM-karsintapeleihin Ruotsia ja Viroa vastaan valittu
- LeBron Jamesin jahkailu esti eurooppalaisen NBA-unelman
- Susijengin kokoonpano MM-karsintapeleihin Ruotsia ja Viroa vastaan valittu
- Susijengi hyökkää Ruotsin kimppuun – tv-lähetykset, joukkue ja lohkotilanne
- Lapuan Korikobrat ei ole julkaissut yhtään sopimusta – seura kommentoi SuomiKorikselle
- Upean Susijengi-debyytin pelannut Okku Federiko: ”Tämä ottelussa yllätti”
- Täysi pimento! Susijengin faneille tyly ilmoitus
- LeBron Jamesin jahkailu esti eurooppalaisen NBA-unelman
- Kovan tason vahvistus ei saapunut Suomeen – Kipinä hankki tilalle donkkikoneen
- Nikola Jokicilta huima arvio: ”Hänestä voi ehdottomasti tulla paras ikinä”
- James Harden palaa Clevelandiin jättisopimuksella – tilanteessa on riskinsä
- Susijengi kaatoi Islannin harjoitusottelussa – Edon Maxhuni oli ilmiliekeissä