Nuorten maajoukkueiden vakiokasvo siirtyy Ruotsiin – ”Hyvä ensiaskel ammattilaisena”

Nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Ebba Pekonen aloittaa ammattilaisuransa Ruotsista
Yhteensä 70 nuorten maaottelua pelannut Ebba Pekonen, 19, siirtyy ensi kaudeksi Ruotsin pääsarjassa pelaavan Helsingborg BBK:n joukkueeseen. Tapiolan Hongan kasvatti on pelannut neljä edelliskautta HBA:ssa.
Pekonen lukeutui päättyneellä kaudella HBA:n selkeisiin johtopelaajiin pelaten tilastojen valossa uransa parhaan kauden. Hän tehtaili Korisliigassa keskiarvoikseen 10,4 pistettä, 3,8 levypalloa, 3,6 syöttöä sekä 1,6 riistoa. Pekonen valitsi ammattilaisuran USA:n yliopistouran sijaan.
– Uskon, että oman kehitykseni kannalta tämä vaihtoehto oli tässä vaiheessa uraani parempi valinta. Tavoitteenani on pelata korkealla tasolla Euroopassa, joten tämä tukee sitä tavoitetta, Pekonen avaa päätöstään Koripalloliiton tiedotteessa.
– Mielestäni Helsingborg ja Ruotsin liiga ovat minulle hyvä ensiaskel ammattilaisena. Se voi myös avata minulle uusia mahdollisuuksia urani seuraavassa vaiheessa, Pekonen jatkaa.
Pekosen tuleva joukkue Helsingborg pelasi viime kaudella historiansa ensimmäisen kautensa Ruotsin pääsarjassa. Nuorelle ja kokemattomalle joukkueelle kausi oli vielä totuttelemista liigavauhtiin ja joukkue sijoittui sarjassa viimeiseksi voittaen vain yhden ottelun. Erityislaatuisen kauden takia Ruotsin liigasta ei kuitenkaan pudonnut yhtään joukkuetta. Helsingborgia valmensi viime kaudella päätyönään paikallisen urheilulukion koripallovalmentajana toimiva Ville Tuominen, joka jätti päävalmentajapaikkansa kauden jälkeen ja siirtyi seuran taustoihin.
Pekonen katsoo uransa uutta lukua kohti hyvillä mielin.
– Odotan mielenkiinnolla tulevaa kautta ja kehittymisen jatkumista uudessa ympäristössä.
HBA:n ja Susiladiesin päävalmentaja Pekka Salminen pitää Pekkosen ura-askelta hyvänä.
– Ruotsin liiga on todella hyvä sarja. Looginen jatke urheilijana kehittymiselle. Ebba joutuu haasteiden eteen, mutta erinomaisena urheilijana pärjää varmasti hienosti, Salminen kehuu.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Utahille taas kova päänahka – Lauri Markkanen sivussa tositoimista
- Susiladies-pelurille cupin pronssia
- Susijengiläiset isoissa rooleissa voitto-otteluissa
- Lakersille elintärkeä voitto – pudotti Utahin pudotuspelipaikalta
- Susiladies-tähden kiikarissa kaksi pokaalia – ”Hyvillä mielin kohti kevään ratkaisupelejä”
- Memphis esitti huiman takaa-ajon – Dallas juhli summerikorilla
- Awak Kuierin haaveet EuroCupin finaalipaikasta kokivat ison kolauksen
- Denver varmisti pudotuspelipaikan
- Aseen kanssa strippiluolassa heiluneelle NBA-tähdelle pitkä pelikielto ja satojen tuhansien palkkamenetys
- Suomalaisvalmentaja siivittänyt joukkueensa hirmuiskuun – ”Se on hyvän joukkueen merkki”
- Aseen kanssa strippiluolassa heiluneelle NBA-tähdelle pitkä pelikielto ja satojen tuhansien palkkamenetys
- Lauri Markkasella mahdollisuus tehdä NBA-historiaa tällä kaudella
- Stephen Curryn hirmupeli jäi ilman palkintoa
- Karhu taistelee paikasta FIBA Europe Cupin välieräpaikasta – ”Valtava mahdollisuus meille”
- Suomalaisvalmentaja siivittänyt joukkueensa hirmuiskuun – ”Se on hyvän joukkueen merkki”
- Lakersille elintärkeä voitto – pudotti Utahin pudotuspelipaikalta
- Memphis esitti huiman takaa-ajon – Dallas juhli summerikorilla
- Karhu upeasti välieriin FIBA Europa Cupissa
- Denver tappiokierteessä – Milwaukee varmisti pudotuspelipaikan
- Susiladies-tähden kiikarissa kaksi pokaalia – ”Hyvillä mielin kohti kevään ratkaisupelejä”