BC Nokia hankki mielenkiintoisen taustan omaavan pelaajan
BC Nokia ja kanadansuomalainen Tevaun Kokko, 25, ovat solmineet yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen. Ensimmäisen ammattilaiskautensa aloittava 180-senttinen takapelaaja saapuu Näätiin suoraan torontolaisesta Ryersonin yliopistosta.
Kuten sukunimestä voi päätellä, niin Kokolla on suomalaiset sukujuuret hänen äitinsä puolelta. Hänen isovanhempansa ovat aikoinaan muuttaneet Lapista Kanadaan ja Kokko hakee tällä hetkellä Suomen passia.
Kokko lasketaan Korisliigassa ns. home grown -pelaajaksi, koska hän ei ole edustanut Kanadaa aikuisten tai nuorten maajoukkueissa. Täten hän voi edustaa Suomea kansainvälisissä kilpailuissa.
Näätien suunnitelmiin kuuluu lähteä tulevaan Korisliiga-kauteen kolmella ulkomaalaisvahvistuksella. Jos Kokko ei jostain syystä saisi Suomen passia, niin hän täyttäisi kolmannen ulkomaalaisvahvistuksen paikan.
– Se on ainoa riski. Luulen, että hän tulisi olemaan mielenkiintoinen pelaaja myös ilman passia, Näätien päävalmentaja Greg Gibson kertoo.
Koronaviruspandemian vuoksi Kokko on pelannut edellisen täyden kauden 2019/20, jolloin hän viimeisteli Ryerson Ramsille 23,7 pistettä, 3,8 levypalloa, 4,6 syöttöä ja 2,4 riistoa ottelua kohden. Kauden päätteeksi hänet valittiin Second-Team All-Canadianiaksi (Usports) ja OUA-konferenssin (Ontario University Athletics) First-Team All-Stariksi. Ennen Ryersonia Kokko pelasi kaksi kautta Wilfrid Laurierin yliopistossa.
– Teuvaun on vähän varttuneempi kuin perinteiset tulokkaat. Hän hamuaa ammattilaisuraa koripallossa ja hänellä on hyvät työkalut siihen. Hän osaa heittää palloa ja rakastaa puolustamista. Ne ovat asioita, joita minä arvostan, Gibson kertoo.
Kokko heitti viimeiseksi jääneellä Ryerson-kaudellaan pelitilanneheittonsa 49,9% tarkkuudella, joista kolmoset 45,2%. Vapaaheitot taas osuivat 82,3 prosenttisesti.
Gibson on ollut jo hetken aikaa tietoinen Kokosta ja ollut häneen tasaisesti yhteydessä viime joulukuusta lähtien.
– Hän on todella kohtelias ja kiinnostunut. Kuten yksi hänen valmentajansa sanoi, niin hän on aluksi vähän ujo, mutta lämpenee hiljalleen. Sen on pakko tulla hänen suomalaisesta puolestaan, Gibson nauraa.
BC Nokian sopimuspelaajiin tulevaksi kaudeksi kuuluvat Antero Lehto, Antti Ahonen, Hugo Boman ja Tevaun Kokko. Lisäksi usealla pelaajalla on tulevasta kaudesta optiovuosi, joista tiedotetaan myöhemmin.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Elias Valtoselle huippusopimus – pienelle suoratoistopalvelulle kultakaivos
- Atleettinen sentteri KTP-Basketin haaviin – vielä on pari tekijää tulossa
- 12 miljardia dollaria – Los Angeles Lakers myytiin jälleen
- Lähde: Ronaldinho pyrkii aggressiivisesti koripallobisnekseen
- 226 cm ja 172 cm – Los Angeles Clippersillä on NBA:n hurjin pituusero
- Lähde: Ben Simmons otti askeleen lähemmäs paluuta NBA:han
- Euroliiga-joukkue tavoittelee tosissaan Nikola Jokicia: ”Teen sen ensi vuonna”
- Victor Wembanyama väittää pystyvänsä järisyttävään ennätykseen
- Tulevaisuus on valoisa – tyttöjen maajoukkueelta upea EM-turnaus
- Entinen NBA-tähti laukoi hävyttömän väitteen Stephen Currysta
- Karhu Basketin kova hankinta jättääkin Korisliigan väliin – tässä syy
- Euroliigasta takaisin NBA-parketeille – Nikola Jokić saa pyytämäänsä apua
- Entinen NBA-tähti laukoi hävyttömän väitteen Stephen Currysta
- Olivier Nkamhouan kilpailija maksoi jättisumman päästäkseen pois Barcelonasta
- Entinen NBA-pelaaja haastaa WNBA:n säännöt – ilmoittautui varaustilaisuuteen
- KTP-Basket jysäytti – Daniel Dolenc palaa Suomeen
- Kova väite: Joel Embiidin kuntoon on tullut merkittävä muutos
- 226 cm ja 172 cm – Los Angeles Clippersillä on NBA:n hurjin pituusero
- Phoenix Sunsilta 73 miljoonan dollarin sopimus
- Kataja Basket vahvistuu energisellä ja ulottuvalla sentterillä