Sudenpennut valittu Baltic Sea Basketball Cupiin

© Kuva: Ilari Isotalo

Suomen 16- ja 18-vuotiaiden tyttöjen sekä 16-vuotiaiden poikien maajoukkueet aloittavat maajoukkuevuotensa 2022 3.-5.1.2022 Tallinnan Audentesin urheilukoulussa, jossa pelataan Baltic Sea Basketball Cup. 18-vuotiaiden poikien maajoukkue ei osallistu turnaukseen koronavirustapauksen vuoksi.

Perinteisesti Baltic Sea Basketball Cup on pelattu Suomen, Ruotsin, Viron ja Latvian välillä, mutta tälle vuodelle osallistujissa on tapahtunut muutoksia.

16- ja 18-vuotiaiden tyttöjen kohdalla turnaukseen osallistuu Viro, Latvia ja Suomi kahdella joukkueella molemmissa sarjoissa.

16-vuotiaissa pojissa osallistujina ovat Viro, Latvia ja Suomi, mutta Suomi pelaa harjoitusottelun Audentesin urheilukoulun joukkuetta vastaan turnauksen päätöspäivänä.

18-vuotiaissa pojissa turnaukseen osallistuvat Viro, Latvia, ja Tshekki. Suomi ei osallistu turnaukseen positiivisen koronavirustapauksen vuoksi.

Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue

Suomi 1

# NIMI SEURA
3 KANERVA Meri ToPo
4 PEKKALA Edit HBA
7 TUOMI Wilma HNMKY
8 MERIVIRTA Edit HBA
9 ULANDER Venla HBA
10 HELLSTEN Fiia HBA
11 SYLA Albina HBA
12 MUJUNEN Anni Hyvinkään Ponteva

Suomi 2

# NIMI SEURA
3 NURMINEN Mette Peli-Karhut
4 AHOLA Emma HBA
5 NURMINEN Anni Tampereen Pyrintö
7 HAKKARAINEN Lilli Peli-Karhut
9 SAVIOJA Verna Lahti Basketball/HyPo
10 ERLUND Sofie HNMKY
11 PETTINEN Nea Tampereen Pyrintö
12 HELMINEN Milja Hyvinkään Ponteva

Päävalmentaja Janne Hänninen
Valmentaja Juha-Pekka Männistö
Valmentaja Tuomas Rahkonen
Fysioterapeutti Erika Pakkala

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue

Suomi 1

# NIMI SEURA
3 MÄKELÄ Amanda Peli-Karhut
4 ROMMI Aino Peli-Karhut
7 LUUKKANEN Ada HNMKY/HBA
8 JOHANSSON Emma Peli-Karhut
9 RISTOLA Emma Tapiolan Honka/HBA
11 NIINISTÖ Alli EBT
12 ARIAL Esther HNMKY
13 VIRTANEN Sofia EBT
14 OGUN Nicole EBT
21 SAVINIEMI Sohvi Turun Riento

Suomi 2

# NIMI SEURA
3 VAINIO Ella ToPoLa
4 HUSSEN Ariana Peli-Karhut
7 AHTOLA Suvi EBT
8 NELSKYLÄ Sanni EBT
9 AHERVUO Enni Tapiolan Honka
11 WÄLLÄRI Varpu TiKS
12 TYRNI Ada Tapiolan Honka
13 JOKELA Stella Tapiolan Honka
14 SAVELA Leila Korson Kunto
21 ANTTILA Elina HNMKY/HBA

Päävalmentaja Ilkka Palviainen
Valmentaja Niko Nyholm
Valmentaja Erkko Ojala
Valmentaja Reetta Hämeenoja
Fysioterapeutti Saara Dillon

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue

# NIMI SEURA
5 ABBEY Elmeri JBA
7 KAIVOS Jonas WB-Pantterit
8 EKLUND Leo HNMKY/HBA
9 TOWA Jelani HNMKY
10 RAPO Oliver Tampereen Pyrintö
11 KELLER Arttur ToPo
12 KALLIO Mikael Tampereen Pyrintö
13 LIESMALA Lauri Sykki
14 KUNNAS Jarno Ura Basket
15 KUHALAMPI Kalle BC Nokia
20 SUUTELA Olavi HNMKY
21 KOSKINEN Kalle HNMKY/HBA

Päävalmentaja Jyri Lohikoski
Valmentaja Pekka Setälä
Valmentaja Ville Neva
Fysioterapeutti Atso Liesmala
Fysioterapeutti Toni Enqvist

Lähde: Koripalloliiton verkkosivut


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.