Joonas Iisalo, 36, on nimetty Saksan Bundesliigassa pelaavan MLP Academics Heidelbergin uudeksi päävalmentajaksi. Iisalon sopimus on kaksivuotinen.

Iisalo on toiminut kolmena edelliskautena isoveljensä Tuomaksen apuvalmentajana, ensin kahden kauden ajan Merlins Crailsheimissa, ja tällä kaudella Telekom Baskets Bonnissa.

Ensi kaudella Joonas Iisalo ottaa haltuunsa Heidelbergin joukkueen. Heidelberg jäi tällä kaudella pudotuspelien ulkopuolelle ollen sarjassa sijalla 14 ennen kauden viimeistä otteluaan.

– Olen erittäin iloinen tästä mahdollisuudesta olla Heidelbergin seuraava päävalmentaja. Näen tässä paljon potentiaalia ottaa seuraava askel sekä seuran vaikuttavan historian että seuran ympärillä olevan energian avulla. Näinä kolmena Saksassa viettämäni vuoden aikana olen oppinut paljon Tuomakselta, valmennusryhmältämme sekä sarjan muilta erinomaisilta valmentajilta. Uskon tämän olevan oikea hetki aloittaa uusi haaste, kauden jälkeen joukkueen ohjat ottava Iisalo toteaa Heidelbergin verkkosivuilla.

– Haluan tuoda oman kulttuurini ja pelityylini Heidelbergiin. Minun ajatusmaailmassani ”me” tulee aina ennen ”minua”. Nautin nähdä kaikkien työskentelevän kovaa, fiksusti ja kohti yhteisiä tavoitteita, Iisalo jatkaa.

Seuran urheilutoimenjohtaja Alex Vogelin mukaan Iisalo erottui muista kandidaateista.

– Joonaksen myötä palkkasimme valmentajan, joka tuo uudenlaisen lähestymistavan ja filosofian peliin. Yleisesti huomasimme heti alusta lähtien, että Joonaksella on monessa mielessä selkeitä ajatuksia. Hänen ideansa sopivat erittäin hyvin yhteen tulevien vuosien suuntaamme, Vogel kehuu suomalaisluotsia.

Heidelbergillä on kunniakas historia, sillä se on voittanut maan mestaruuden yhteensä yhdeksän kertaa joista edellinen tuli vuonna 1977. Kuluva kausi oli Heidelbergille ensimmäinen Bundesliigassa 37 vuoteen.

Ennen siirtymistään Saksaan Iisalo toimi Korisliigassa Salon Vilppaan päävalmentajana kausina 2016-2019. Vilpas voitti Iisalon alaisuudessa kertaalleen Korisliigan runkosarjan, Suomen Cupin sekä selvitti kahdesti tiensä Korisliigan finaaleihin. Hänet valittiin Korisliigan vuoden valmentajaksi vuonna 2017.