NBA:n joulupäivä tarjosi taas viihdettä – Boston vei kärkiottelun

NBA:n joulupäivänä pelattiin perinteisesti nippu mielenkiintoisia otteluita. Voitot kirjattiin Philadelphialle, Dallasille, Bostonille, Golden Statelle ja Denverille.
Joulupäivä alkoi New Yorkin ja Philadelphian kohtaamisella, jossa 76ers kiri lopulta voittoon Joel Embiidin (35/8) ja James Hardenin (29/4/13) johdolla. Knicksin ykkösnimeksi nousi jälleen Julius Randle (35/8).
Lakers vei ensimmäistä puoliaikaa Dallasia vastaan, mutta Luka Doncic (32/9/9) johdatti joukkueensa kopista ulos täynnä tulta ja tappuraa, kun Dallas takoi 51 pistettä kolmanteen neljännekseen ja karkasi voittoon. Doncicille tulitukea tarjosi Christian Wood (30/8).
NBA:n kärkiottelussa Boston otti selvän voiton Jayson Tatumin (41) ja Jaylen Brownin (29) johdolla. Giannis Antetokounmpo (27/9) oli Milwaukeen tehokkain peluri.
Viime kaudella tiukan välieräkamppailun käyneet Golden State ja Memphis kohtasivat taas kuumassa kamppailussa, jonka Golden State vei nimiinsä ilman Stephen Curryakin, kun Jordan Poole (32) ja Klay Thompson (24) ottivat viitan harteilleen. Memphisiltä Ja Morant (36) oli jälleen paras pistemies.
Denver ja Phoenix kävivät tiukan mittelön voitosta, joka lopulta kääntyi jatkoajan jälkeen Denverille Nikola Jokicin (41/15/15) ja Aaron Gordonin (28/13) johtamana. Phoenixin parhaaksi pistemieheksi nousi Landry Shamet (31).
NBA:n viime yön tulokset:
New York-Philadelphia 112-119
Dallas-Lakers 124-115
Boston-Milwaukee 139-118
Golden State-Memphis 123-109
Denver-Phoenix 128-125
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Awak Kuierille tuli iso pettymys
- Nikola Jokicin kausi päätökseen – suursuosikki jatkoon
- Tässä ovat kauden parhaat pelaajat
- NBA:n mestari vaihtuu – tylysti tuli turpaan
- Nikola Jokic nousi esiin – ratkaisu siirtyi
- Boston selvisi kovassa paikassa
- Susijengillä loistava mahdollisuus MM-kisoihin
- NBA:n runkosarjayllättäjän kausi lässähti pahasti
- Karmea uutinen – BC Nokia vetäytyy Korisliigasta
- Lauri Markkasen seuralle pelleilystä luu käteen
- Susijengillä loistava mahdollisuus MM-kisoihin
- Tässä ovat kauden parhaat pelaajat
- Boston selvisi kovassa paikassa
- Nikola Jokic nousi esiin – ratkaisu siirtyi
- NBA:n runkosarjayllättäjän kausi lässähti pahasti
- NBA:n mestari vaihtuu – tylysti tuli turpaan
- Nikola Jokicin kausi päätökseen – suursuosikki jatkoon
- Awak Kuierille tuli iso pettymys