Aseen kanssa strippiluolassa heiluneelle NBA-tähdelle pitkä pelikielto ja satojen tuhansien palkkamenetys

Memphis Grizzliesin supertähti Ja Morant on saanut NBA:lta tuntuvan pelikiellon heiluttuaan aseen kanssa strippiluolassa.
Morant oli viettämässä iltaa Denverin lähistöllä olleessa strippiklubissa pelinsä jälkeen, kun hän kuvasi Instagramiin live-videon, jossa näytti siltä, että hän olisi heilutellut asetta. Videon jälkeen Morantia ei ole pelikentillä nähty.
NBA mätkäisi Morantille kahdeksan ottelun pelikiellon, johon mukaan lasketaan jo hänen aiemmin skippaamansa pelit. Joten hän on vapaa liittymään joukkueen mukaan 20.3. Pelikiellon ajan hän joutui olemaan palkatta, joka tarkoittaa sitä, että hän menettää 669 000 dollaria palkkatuloina.
Aiemmin poliisi aloitti asiasta tutkinnan videon julkaisun jälkeen, muttei löytänyt viitteitä siitä, että Morant olisi tehnyt mitään laitonta tai uhkaillut ketään. NBA suoritti myös omat tutkimuksensa.
NBA:n tutkimuksissa ei saatu varmuutta oliko Morant aseen omistaja, toiko hän aseen yökerhoon ja heilutteliko hän sitä muutoinkin kuin lyhyesti videolla. Lisäksi NBA:n mukaan ei ollut todisteita siitä, että Morant olisi matkustanut joukkueen mukana aseen kanssa.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Susiladies-peluri juhli sarjanousua – ”Voitto tuntuu tosi hyvältä”
- Susijengin pelaaja aiheuttamassa suurseuralle historiallista tappiota
- Ennakkosuosikit pitivät pintansa Korisliigassa
- Naisten Korisliigassa puolivälieräpari venyy ratkaisevaan otteluun
- LeBron Jamesin paluu ei riittänyt Lakersille
- Naisten Korisliigassa ensimmäiset välieräjoukkueet selvillä
- Ennakkosuosikit vahvoilla Korisliigan pudotuspeleissä
- Utahille taas tappio ilman Lauri Markkasta
- Korisliigojen kuukauden parhaat valittu
- Susijengin superlupaus valittu NBA-talenttien leirille
- Lauri Markkanen koko NBA-yön pistekuningas 40 pisteen saldolla
- Kaksinkertainen NBA-legenda on kuollut
- Korisliigapelaajien tappelu toi sakkoja
- Susijengin pelaaja aiheuttamassa suurseuralle historiallista tappiota
- Susijengin superlupaus valittu NBA-talenttien leirille
- Utahille taas kova päänahka – Lauri Markkanen sivussa tositoimista
- Utah jäi Milwaukeen jyrän alle ilman Lauri Markkasta
- Boston vei NBA:n kärkikamppailun
- Cleveland esitti huiman loppuhetken kirin
- Suomi sai nuorten koripallon EM-kisat – ”Erittäin korkeatasoiset”