Suomalaislupaus siirtyy Saksaan pelaamaan – ”Erinomainen mahdollisuus”
Viime kaudella Tapiolan Hongassa pelannut Valtteri Mervola, 21, jatkaa uraansa Saksassa. Joensuun Kataja Basketin kasvatti on tehnyt Saksan kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Ehingen Urspringin kanssa sopimuksen.
Mervola teki ensiesiintymisensä Korisliigassa jo kaudella 2018-19 Katajan paidassa, ja nuoresta iästään huolimatta Korisliigassa on kertynyt jo 121 ottelua. Nyt hän ottaa ensimmäisen askeleensa ulkomaan kentillä, kun hän siirtyy Saksan ProB-sarjaan.
Mervola ehti käydä Ehingenissä tutustumassa seuraan ennen sopimuksen julkaisua. Vierailu vakuutti hänet lopullisesti uuden askeleen ottamisesta.
– Oli hienoa kuinka kaikki Ehingenissä ottivat minut vastaan, ja tunsin oloni heti kotoisaksi. On tietenkin jännittävää pelata ensimmäistä kertaa Suomen ulkopuolella, mutta Saksa on hyvin samankaltainen, joten se ei tule olemaan ongelma. Harjoitukset antoivat minulle hyvän tunteen ja sain käsityksen, että tämä on erinomainen mahdollisuus minulle kasvaa sekä pelaajana että ihmisenä, Mervola kertoo seuran tiedotteessa.
Tällä kaudella Ehingen sijoittui ProB:n runkosarjassa kahdeksanneksi ja putosi pudotuspelien avauskierroksella. Joukkueen päävalmentaja Johannes Hübnerillä on korkeat odotukset suomalaisnuorukaista kohtaan.
– Näemme Valtterissa vahvan puolustajan, joka on erittäin nopea ja joka tekee joukkuekavereistaan parempia. Hän on jo saanut kokemusta kovasta Suomen Korisliigasta ja hänellä on odotettavissa iso rooli meillä. Hän teki loistavan vaikutelman vierailullaan ja sopii täydellisesti joukkueeseemme, Hübner hehkuttaa uutta suojattiaan.
Mervola liittyy uuden joukkueensa vahvuuteen harjoitusten alkaessa 21.8.
Lähde: Koripalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Dramaattinen käänne – Victor Wembanyama sikaili
- Nyt kävi suomalaisittain loistava tuuri – tankkaus palkittiin
- Suomalaisvalmentaja voitti Mestareiden liigan
- Lakersia vietiin taas kuin mätää kukkoa
- Korisliigassa historiallinen pistemäärä
- Fenerbahçe Final Fouriin – Mikael Jantunen teki historiaa
- NBA:n supertähti paukutti hurjat lukemat
- NBA:ssa kuohuu jälleen – Thunderin saama tuomarilinja herättää valtavasti keskustelua
- YLE: Koiviston Kipinä hakee korisliigapaikkaa
- Ei ole jakoa Los Angeles Lakersilla
- IS: Tältä näyttää Miikka Muurisen palkka ensi kaudella
- YLE: Koiviston Kipinä hakee korisliigapaikkaa
- Nyt kävi suomalaisittain loistava tuuri – tankkaus palkittiin
- Fenerbahçe Final Fouriin – Mikael Jantunen teki historiaa
- Luka Doncic avautui loukkaantumisestaan
- Näin NBA pyrkii estämään joukkueiden tahallisen häviämisen
- NBA:ssa kuohuu jälleen – Thunderin saama tuomarilinja herättää valtavasti keskustelua
- Dramaattinen käänne – Victor Wembanyama sikaili
- Korisliigassa historiallinen pistemäärä
- Jatkopaikka vielä auki – näin onnistui Mikael Jantunen