20-vuotiaat naiset kokivat kirvelevän tappion – ”Olimme ensimmäiset 30 minuuttia huolimattomia”
20-vuotiaiden naisten ottelut A-divisioonan EM-kilpailuissa jatkuivat, kun joukkue kohtasi Unkarin. Suomalaisten kiri jäi napsun vajaaksi ja Unkari nappasi voiton 76-72 (33-31).
Ensimmäisellä puoliajalla Unkari otti johtoaseman itselleen. Suomi pysytteli kuitenkin koko ajan iskuetäisyydellä. Etenkin Elina Aarnisalo kannatteli joukkuetta vaikeilla hetkillä. Puoliajalla Unkari johti 33-31.
Toisella puoliajalla Unkari upotti kovia kolmen pisteen heittoja. Samalla joukkue pakotti Suomen vaikeisiin hyökkäyspään ratkaisuihin. Ero kasvoi isoimmillaan 16 pisteeseen.
Sudenpennut osoittivat kuitenkin vielä sisukkuutensa, kun joukkue kiri Unkarin johdon aina kahteen pisteeseen.
20-vuotiaat pääsivät yrittämään tasoitusheittoa aivan lopussa. Se kuitenkin kolisi ikävästi rautoihin.
– Olimme ensimmäiset 30 minuuttia huolimattomia ja meille kertyi turhia pallon menetyksiä. Samaan aikaan Unkari upotti todella kovia heittoja. Taistelimme ja äärimmäisen rohkeasti eron vielä kahteen pisteeseen ja pääsimme yrittämään tasoitusheittoa lopussa, Pekka Salminen sanoi Koripalloliiton tiedotteessa.
Henna Sandvik 21/4 paransi peliään ensimmäisestä ottelusta. Aarnisalo sai lopulta kasaan 18 pistettä, viisi levypalloa ja neljä koriin johtanutta syöttöä. Unkarin tehopelaajana hääri Zsuzsanna Sitku 22/1.
– Unkari oli tänään vaikeuksissa meidän takakentän kanssa. Pystymme ajamaan hyvin korille ja viimeistelemään sieltä urheilullisuuden avulla. Kaukoheittojen kanssa on vielä parannettavaa ja jätämme välillä niitä ottamatta.
Seuraavaksi Suomella on edessään välipäivä. Seuraavan kerran joukkue pelaa tiistaina, kun alkulohkon päätösottelussa vastaan asettuu Liettua. Ottelu alkaa klo 18:00.
– Henna Sandvik pelasi tänään erinomaisesti. Nyt edessä on välipäivä, jonka jälkeen vastassa on Liettua, joka ei ole ihan samaa tasoa kuin nämä kaksi ensimmäistä joukkuetta.
Lähde: Koripalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Susijengin kokoonpano MM-karsintapeleihin Ruotsia ja Viroa vastaan valittu
- LeBron Jamesin jahkailu esti eurooppalaisen NBA-unelman
- Nikola Jokicilta huima arvio: ”Hänestä voi ehdottomasti tulla paras ikinä”
- DeMar DeRozanin uusi seura selvisi – tähtilaituri tulee olemaan avainroolissa
- Klay Thompson metsästää mestaruutta – vaihtamassa joukkuetta itään
- Kovan tason vahvistus ei saapunut Suomeen – Kipinä hankki tilalle donkkikoneen
- Lassi Tuovi kertoi SuomiKorikselle Utah Jazzin iskukyvystä ensi kaudella
- Upean Susijengi-debyytin pelannut Okku Federiko: ”Tämä ottelussa yllätti”
- Susijengi kaatoi Islannin harjoitusottelussa – Edon Maxhuni oli ilmiliekeissä
- James Harden palaa Clevelandiin jättisopimuksella – tilanteessa on riskinsä
- Lapuan Korikobrat ei ole julkaissut yhtään sopimusta – seura kommentoi SuomiKorikselle
- Upean Susijengi-debyytin pelannut Okku Federiko: ”Tämä ottelussa yllätti”
- Täysi pimento! Susijengin faneille tyly ilmoitus
- Oman kylän kasvatti palaa Kotkaan – KTP-Basket jysäytti taas
- LeBron Jamesin jahkailu esti eurooppalaisen NBA-unelman
- Kovan tason vahvistus ei saapunut Suomeen – Kipinä hankki tilalle donkkikoneen
- James Harden palaa Clevelandiin jättisopimuksella – tilanteessa on riskinsä
- Susijengi kaatoi Islannin harjoitusottelussa – Edon Maxhuni oli ilmiliekeissä
- Susijengi kohtaa Islannin – vastustajan kokoonpanossa yksi ylitse muiden
- Nikola Jokicilta huima arvio: ”Hänestä voi ehdottomasti tulla paras ikinä”