Susijengin tähti voitti euromestaruuden – vain Petteri Koponen oli pystynyt moiseen
Tuomas Iisalon valmentama Paris Basketball juhli perjantaina EuroCupin mestaruutta.
Pariisilaisjoukkue voitti toisessa finaaliottelussa vieraissa Bourg-en-Bressen 89-81 ja ratkaisi sillä mestaruutensa. Ensimmäisen ottelun Pariisi voitti viime tiistaina kotonaan 77-64.
Susijengin pelaaja Mikael Jantunen heitti toisessa finaaliottelussa 15 pistettä. Hän pelasi yli 25 minuuttia. Peliaikaa hän sai joukkueestaan kolmanneksi eniten.
– Olen kiitollinen, että voin olla osa tällaista ryhmää. Olemme tehneet kovaa töitä koko vuoden ja tiesimme pystyvämme tähän. Meidän piti vain mennä ja näyttää se, ja mielestäni teimme juuri sen, Jantunen hehkutti EuroCupin verkkosivuilla.
Paris Basketball voitti jo kauden toisen pokaalinsa. Aiemmin se ehti juhlia Ranskan Leaders Cupin voittoa.
Jantusesta tuli toinen EuroCupin voittanut suomalaispelaaja. Aiemmin moiseen oli pystynyt Petteri Koponen vuonna 2015 pelatessaan silloin venäläisessä Himkin joukkueessa.
EuroCupin vuoden valmentajaksi valitusta Iisalosta tuli puolestaan ensimmäinen suomalaisvalmentaja, joka on voittanut EuroCupin. Tosin eurosarjan mestaruus oli Iisalolle jo uran toinen. Viime vuonna hän johdatti Bonnin Mestarien liigan voittajaksi.
Paris Basketball oli EuroCupin ylivoimaisesti paras joukkue ja samalla EuroCupin historian dominoivin joukkue. Se hävisi vain yhden ottelun koko kauden aikana ja sen pistekeskiarvo sekä hyökkäystehokkuus olivat historian korkeimmat.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkasen mystinen poissaolo jatkuu
- Tuomas Iisalon joukkueen sarjasijoitus on huolestuttava
- Lauri Markkanen sivussa – tappiokierre ohi
- Awak Kuier loisti Euroliigassa
- Lauri Markkanen yhä sivussa – tulokset sen mukaisia
- Tuomas Iisalolle tärkeä voitto – Trumpille viesti katsomosta
- Lauri Markkanen ei pelaa – takkiin tulee
- Eurooppalaisilla NBA-tähdillä voittoisa paluu
- Lauri Markkasen tilanne huolestuttaa
- Lassi Tuovi vuoden valmentaja – antoi tärkeän muistutuksen
- Tuomas Iisalolle tärkeä voitto – Trumpille viesti katsomosta
- Lauri Markkanen ei pelaa – takkiin tulee
- Lauri Markkanen sivussa – tappiokierre ohi
- Awak Kuier loisti Euroliigassa
- Eurooppalaisilla NBA-tähdillä voittoisa paluu
- Lauri Markkanen yhä sivussa – tulokset sen mukaisia
- Tuomas Iisalon joukkueen sarjasijoitus on huolestuttava