Awak Kuier huimassa iskussa isänpäivän Suomi-juhlassa
Suomi säilytti mahdollisuutensa koripallon EM-turnaukseen voitettuaan sunnuntaina Helsingin Urhea-hallissa pelatussa karsintaottelussa Bulgarian koriluvuin 85-72.
Bulgaria pääsi lopussa kolmen pisteen päähän. Suomen tähtipelaaja Awak Kuier piti sen jälkeen huolen, ettei vastustaja kääntäisi ottelua upotettuaan ratkaisevat pisteet.
Kuierin illan saldo oli peräti 30 pistettä. Hän keräsi myös 11 levypalloa ja viisi torjuntaa.
–Me saatiin ensimmäisellä puoliskolla joukkueena ensimmäisen kerran yhteinen kokemus siitä, että ollaan isossa pelissä todella suuressa johdossa. Jälkipuoliskolla taas Bulgaria osoitti oman tasonsa koripallojoukkueena. Meillä oli viimeisillä minuuteilla riittävä energiataso ja älykkyys mukana pelaamisessamme ja olen todella ylpeä ja iloinen siitä, miten hoidimme pelin kotiin. Saimme tulevaisuutta ajatellen hyvän muistutuksen ja opin koripallopelin luonteesta ja onni, ettei se oppi tullut kovimman kautta, kommentoi isänpäivän ottelun sankari Kuier Koripalloliiton mukaan.
Lotta-Maj Lahtinen heitti 13 pistettä. Sara Bejedille pisteitä kertyi 11.
Bejedi oli erinomaisessa vireessä. Hän antoi yhdeksän koriin johtanutta syöttöä.
Bulgariaa ei auttanut yhdysvaltalaisen Khaalia Hillsmanin liittyminen maan A-maajoukkueeseen. Bulgarian maajoukkueen vierastyöläinen heitti 22 pistettä.
Suomi pelaa viimeiset karsintaottelunsa 2025 pelattavaan EM-turnaukseen ensi helmikuussa. Vastassa ovat Slovenia ja Unkari.
Unkarilla on kolme voittoa ja Suomella sekä Slovenialla kaksi. Lohkovoittaja pääsee suoraan EM-kisoihin. Lisäksi neljä parasta lohkokakkosta saa EM-kisapaikan.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt kävi suomalaisittain loistava tuuri – tankkaus palkittiin
- Suomalaisvalmentaja voitti Mestareiden liigan
- Lakersia vietiin taas kuin mätää kukkoa
- Korisliigassa historiallinen pistemäärä
- Fenerbahçe Final Fouriin – Mikael Jantunen teki historiaa
- NBA:n supertähti paukutti hurjat lukemat
- NBA:ssa kuohuu jälleen – Thunderin saama tuomarilinja herättää valtavasti keskustelua
- YLE: Koiviston Kipinä hakee korisliigapaikkaa
- Ei ole jakoa Los Angeles Lakersilla
- Luka Doncic avautui loukkaantumisestaan
- IS: Tältä näyttää Miikka Muurisen palkka ensi kaudella
- YLE: Koiviston Kipinä hakee korisliigapaikkaa
- Fenerbahçe Final Fouriin – Mikael Jantunen teki historiaa
- Näin NBA pyrkii estämään joukkueiden tahallisen häviämisen
- Luka Doncic avautui loukkaantumisestaan
- NBA:ssa kuohuu jälleen – Thunderin saama tuomarilinja herättää valtavasti keskustelua
- Kataja otti jälleen finaalivoiton
- Jatkopaikka vielä auki – näin onnistui Mikael Jantunen
- NBA:ssa historiallinen tappio
- Victor Wembanyaman historiallinen ilta pilattu