Wembanyama oli jälleen pysäyttämätön: ”Tämä on kuin shakkia pelaisi”
Läntisessä konferenssifinaalissa San Antonio Spurs kohtasi Oklahoma City Thunder 25. toukokuuta Suomen aikaa yöllä neljännen kerran. Spurs nappasi kotivoiton selvästi lukemin 103–82 ja tasoitti ottelusarjan tilanteeseen 2–2.
Ketään ei varmasti yllätä, että ottelun hahmoksi nousi jälleen Victor Wembanyama. Ranskalainen supertähti teki ottelussa 30 pistettä, otti kahdeksan levypalloa ja torjui kolme heittoa. Plus–miinus-tilasto pomppaa eniten esille, sillä Wembanyaman lukema oli +29.
Spurs on kahdessa voittamassaan ottelussa pystynyt hidastamaan liigan MVP:tä Shai Gilgeous-Alexanderia, ja se on ollut ratkaiseva tekijä. Gilgeous-Alexander sai jälleen medialta kritiikkiä, kun ottelusta nousi esiin taas kerran hänen epäeettiseksi koettu pelaamisensa ja floppaamisensa.
Se, että Spurs onnistui pitämään Thunderin vain 82 pisteessä, on aikamoinen suoritus. Thunderilta puuttuu heidän kakkosoptionsa Jalen Williams, ja vaikka materiaali on laaja, on huomattu, että Gilgeous-Alexander tarvitsee rinnalleen toisen tehokkaan korintekijän. Thunderin hyvä puoli on kuitenkin se, että penkiltä löytyy joka ilta useita pelaajia, jotka voivat ottaa korintekijän roolin ja ratkaista ottelun joukkueelleen.
Wembanyamalta kysyttiin, miten Spursin puolustus muuttui edellisottelun jälkeen. Pienen pohdinnan jälkeen hän vastasi näin:
– En kerro yksityiskohtia sen enempää, mutta yleisesti kyse on kurinalaisuuden säilyttämisestä ja pelisuunnitelmaan luottamisesta. Uskon, että tärkeää on rotaatioiden toimivuus ja koko joukkueen yhteinen puolustuspään asenne. Meidän pitää jatkossakin aloittaa pelit tällä tavalla, jotta he eivät pääse mukavuusalueelleen. Nautin itse pudotuspelien taktisesta puolesta, ja mitä enemmän samaa joukkuetta vastaan pelataan, sitä enemmän pitää keskittyä pieniin yksityiskohtiin. Tämä on kuin shakin pelaamista, kertoi 22-vuotias supertähti.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Awak Kuier pelasi lupaavasti
- Wembanyama oli jälleen pysäyttämätön: ”Tämä on kuin shakkia pelaisi”
- Euroliigan finaalissa aikamoinen trilleri – tässä ovat Euroopan kuninkaat
- Hurja putki päällä – NBA-mestaruus silti epätodennäköinen
- Aikamoinen soppa syntymässä: NBA-tähti julkaisi pilkkapelin NBA:n MVP:stä
- Cleveland Cavaliers aivan ulapalla – kumpi finaalivastus sopii Knicksille?
- NBA:n mestarisuosikki jälleen niskan päällä
- Mikael Jantuselle surkea tappio
- Awak Kuierin peliaika hämmentää
- Taas voitto – New York menee menojaan
- NBA-pelaajien välinen kysely paljasti erikoisen tiedon Tuomas Iisalon joukkueesta
- Aikamoinen soppa syntymässä: NBA-tähti julkaisi pilkkapelin NBA:n MVP:stä
- Suomi perustaa viralliset 3×3 maajoukkueet – hieno mahdollisuus koripalloilijoille
- LeBron James on edelleen liigan halutuin pelaaja – tässä syy:
- Salon Vilpas mestari – suurlupaus liekeissä
- Nyt nähtiin parempaa Awak Kuieria
- Awak Kuierin peliaika hämmentää
- Varoitus muille NBA-joukkueille – täältä tulee Victor Wembanyama
- Mikael Jantuselle surkea tappio
- Hurja putki päällä – NBA-mestaruus silti epätodennäköinen