FIBA 3×3: Suomen ensimmäinen koitos – näin kävi miehillä ja naisilla
Suomen maajoukkueet pelasivat ensimmäistä kertaa EM-karsinnoissa FIBAn 3×3 muodossa Slovakin Košicessa. Suomen naisten joukkue sijoittui karsinnoissa kuudenneksi, kun puolestaan miesten joukkue sijoittui kahdeksanneksi.
Miesten joukkue voitti yhden kolmesta pelaamastaan ottelusta. Naisten joukkue voitti kaksi neljästä pelaamastaan ottelusta.
Miesten tulokset: Puola – Suomi (18-19), Turkki – Suomi (19-17) ja Sveitsi – Suomi (21-15). On huomattavaa, että mikään otteluista ei ollut läpihuuto. Kaikki ottelut pysyivät suhteellisen tasaisina, ja tästä on hyvä lähteä jatkamaan eteenpäin.
Naisten tulokset: Suomi – Italia (9-21), Kroatia – Suomi (12-15), Suomi – Portugali (17-19) ja Turkki – Suomi (11-20). Naisten otteluissa oli enemmän eriäväisyyksiä. Näistäkin sai varmasti hyvää oppia tulevaisuutta varten.
3×3 -muoto on hyvin erilaista verrattuna perinteiseen koripalloon. Laji vaatii erinomaisen moottorin, nopeat reaktiokyvyt sekä taktista pelinlukemista. Sekä miesten että naisten kokoonpanot ovat koottu näitä ominaisuuksia ajatellen.
3×3 -toiminnanjohtaja Jamar Wilson kommentoi ensimmäisiä koitoksia:
– Košice tarjosi meille juuri sellaisen testin kuin tarvitsimme. FIBA Europe Cupin karsintojen taso oli armoton, ja meillä oli takanamme vain kahden viikon valmistautuminen. Sekä miesten että naisten joukkueemme taistelivat kovaa vastustajia vastaan, joilla on meitä syvällisemmät 3×3-ohjelmat, ja näimme silti paljon todellisia laadun hetkiä, kertoi Wilson.
Miesten kokoonpano:
Jesper Granlund (KTP-Basket), Okko Järvi (Vapaa agentti), Alvar Peltoniemi (Vapaa agentti) ja Iiro Tuomi (Tapiolan Honka).
Naisten kokoonpano:
Annika Aarrejoki (Torpan Pojat), Kaisa Kuisma (Vapaa agentti), Ebba Pekonen (Torpan Pojat) ja Anniina Äijänen (Vapaa agentti)
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Koripalloon läjä sääntömuutoksia – taktiset rikkeet kuriin
- Lahti Basketball nappasi ensimmäisen ulkomaalaisvahvistuksen
- Jättisiirto: Mikael Jantunen menossa Real Madridiin – suomalaisten El Clásico odottaa
- Thomas Tumba siirtyy Belgian ja Alankomaiden yhteisliigaan
- Lahti Basketball kaappasi nuorten maajoukkuemiehen
- Näkökulma: Zaccharie Risacher alkaa olemaan tämän vuosikymmenen isoin floppi
- Oklahoma City Thunder treidasi tähtipuolustajansa
- Lähde: New York Knicks yrittää harvinaista kaappausta Dallas Mavericksista
- Karhu Basketilta kolme uutta pelaajasopimusta – nimekkäimpänä Chandler Cuthrell
- Kouvot viimeisteli Korisliiga-joukkueensa Aaron Cashilla
- Karhu Basketilta kolme uutta pelaajasopimusta – nimekkäimpänä Chandler Cuthrell
- Liettuan koripalloikoni palaa kotimaahan – NBA:sta eurokentille dominoimaan
- Yliopistotähti aloittaa ammattilaisuransa Tampereen Pyrinnöstä
- Näkökulma: Zaccharie Risacher alkaa olemaan tämän vuosikymmenen isoin floppi
- Oklahoma City Thunder treidasi tähtipuolustajansa
- Kouvot viimeisteli Korisliiga-joukkueensa Aaron Cashilla
- Kataja Basketilta kaksi ulkomaalaishankintaa
- NBA-sopimus käynnisti poikkeuksellisen tutkinnan
- Susijengistä tuttu Henri Kantonen jatkaa uraansa ulkomailla
- Lahti Basketball kaappasi nuorten maajoukkuemiehen