Pyrintö kaatoi trillerissä KTP:n
Kuva: Juha Tamminen
Pyynikillä nähtiin todellinen jännitysnäytelmä, kun Pyrintö ja KTP kohtasivat Korisliigan huippuottelussa. Pyrintö säilytti tappiottoman tilinsä kukistamalla KTP:n 84-82 (43-38).
Pyrintö oli ottelun alussa niskan päällä ja oli parhaimmillaan jo 17 pisteen karkumatkalla, mutta KTP kiri tamperelaisten etumatkan hiljalleen kiinni. Toinen puolikas mentiin tasatahtiin vain muutaman pisteen erolla ja jännitys säilyi aina viimeiselle minuutille saakka. KTP johti vielä 40 sekuntia ennen loppua neljällä pisteellä, mutta Antero Lehto ja Kelvin Lewis toivat kotijoukkueen rinnalle ja ohi ja näin Pyrinnön puhdas tili säilyi ja tamperelaiset ottivat jo seitsemännen peräkkäisen voittonsa.
Lehto oli Pyrinnön tehokkain 19 pisteellä ja Damon Williams oli myös isossa roolissa 18 pisteellä ja 10 levypallolla. Lopussa ratkaisevat vaparit upottanut Lewis sai saaliikseen 16 pistettä ja Osku Heinonen 12 ja BJ Raymond 11. Kotkalaisista parhaassa vireessä olivat 26 pistettä upottanut Sharaud Curry ja neljä pistettä vähemmän tehnyt Chris Owens. Curry jakoi samalla peräti yhdeksän korisyöttöä. Timo Heinonen vastasi 17 pisteestä.
Pyrintö jatkaa edelleen tappioitta ja KTP:lle tappio oli kauden kolmas.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lassi Tuovi vuoden valmentaja – antoi tärkeän muistutuksen
- Susijengi ja Miikka Muurinen valittiin parhaiksi
- Lauri Markkanen koki valtavan pettymyksen
- LeBron James säväytti murskajaisissa
- Awak Kuierille masentava tappio
- Lauri Markkaselta kova esitys
- Tuomas Iisalon porukalta komea nousu
- Mystisesti kärynnyt Susijengin pelaaja sai lähteä
- Lauri Markkasen seuralle järkyttävä tulos
- Kevin Durant ohitti legendan
- Lauri Markkaselle hieno voitto
- Mystisesti kärynnyt Susijengin pelaaja sai lähteä
- Lauri Markkanen koki valtavan pettymyksen
- Lauri Markkasen seuralle järkyttävä tulos
- Lauri Markkaselta kova esitys
- Tuomas Iisalon porukalta komea nousu
- Kevin Durant ohitti legendan
- LeBron James säväytti murskajaisissa
- Awak Kuierille masentava tappio
- Tuomas Iisalolle katkeraa kalkkia