Pyrinnön vahva penkki taas voiton takeena: ”Saimme penkiltä hyvin energiaa”

Tampereen Pyrintö otti puolivälieräsarjassa Namika Lahtea vastaan 1-0 johtoaseman 83-59 (35-30) kotivoitolla. Tamperelaisten leirissä oltiin voitosta luonnollisesti tyytyväisiä.
Päävalmentaja Pieti Poikola nosti jälleen penkkipelaajansa isoon rooliin.
– Oli kivaa pelata taas pudotuspeleissä. 64 peliä tahkottuamme olemme saavuttaneet aseman, että pääsemme vähän nautiskelemaan. Meille se tarkoittaa sitä, että pelataan vielä vähän paremmalla intensiteetillä. Tämä oli tyypillinen pudotuspeliottelu. Kumpikaan joukkue ei hyökännyt erityisen hyvin. Ensimmäinen peli on aina vähän tunnustelua. Saamme onneksi aloittaa sarjat kotona. Toinen peli on aina vaikein. Nyt on onneksi aikaa vähän katsoa videolta, mitä pitää parantaa.
– Saimme penkiltä tänään hyvin energiaa. Sillä voitimme runkosarjan ja sillä voitamme mestaruuden, jos voitamme. Hyvän penkin ansiosta avainpelaajat pystyvät huilaamaan. Vaikkei penkiltä tulisikaan niin paljoa pisteitä, puolustuksen intensiteetti yleensä nousee. Meillä on erittäin puolustusmielisiä, nöyriä ja joukkueelle pelaavia penkkimiehiä. Lisäksi he ovat tällä kaudella kehittäneet myös hyökkäyspelaamistaan. Ketään vaihtopelaajistamme ei voi jättää vartioimatta.
Tämä on hyvä sarja. Kaksi joukkuetta, jotka tietävät mitä haluavat, kilpailee siitä, kumpi tekee asiansa paremmin, Poikola pohti Pyrinnön sivuilla.
Pyrinnön paras pistemies Kelvin Lewis kiitteli joukkueensa puolustuspelaamista.
– Meillä on pitkä kausi takana. Tänään saimme kuitenkin puolustuksen intensiteettiä parannettua. Ensimmäinen peli on todella tärkeä ja oli hyvä, että pystyimme näyttämään mihin pystymme. Runkosarjassa teimme kovasti töitä, mutta nostimme tasoamme. Olimme valmiita pelaamaan tänään. Sain hyviä heittoja, kun joukkuekaverit liikuttivat palloa hyvin, Lewis totesi.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Sasu Salin kansalta tulleista palautteista – ”Merkitsee paljon”
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Tässä Susijengin puolivälierän alkamisaika
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä