Vierasjoukkueet voittoihin Korisliigan välierissä
Kuva: Juha Tamminen
Korisliigan välierät jatkuivat sunnuntaina toisilla otteluilla. Sekä Bisons että Pyrintö onnistuivat nipistämään vierasvoitot.
Välierän avauksen Tampereella hävinnyt KTP joutui taipumaan sunnuntaina Pyrinnölle koriluvuin 88-93. Kotijoukkue pelasi vahvan kolmannen neljänneksen ja lähti viimeiselle johtoasemasta. Taisto oli tasaista, kunnes ottelun loppua kohden vieraat onnistuivat koriyrityksissään tehokkaammin. Damon Williams iski tärkeitä pisteitä tiukassa paikassa ja Antero Lehto lopetti kotijoukkueen pyristelyn viileällä kolmosellaan. Sen jälkeen loppu oli enää kosmetiikkaa. Voitot Pyrinnölle siis 2-0.
Joensuun Katajan onnistui kaataa Bisons tämän kotikentällä ensimmäisessä välieräkahinassa, mutta ei kyennyt uusimaan temppuaan kotiyleisönsä edessä kun Bisons haki puolestaan vierasvoiton koriluvuin 78-64. Kaksi ensimmäistä neljännestä mentiin tasatahtiin ja vasta kolmannella neljänneksellä Bisons kykeni repimään pienen kahden pisteen eron. Ottelu ratkesi sitten viimeisellä neljänneksellä Katajan totaaliseen romahdukseen ja Bisons vei sen koriluvuin 21-9. Voitot tasan 1-1.
Korisliiga sunnuntaina
KTP – Pyrintö 88-93
Kataja – Bisons 64-78
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NBA-mestari täräytti hurjat lukemat
- Awak Kuier koki pettymyksen
- Jättiyllätys itäisessä konferenssissa
- Victor Wembanyaman pudotuspelidebyytti – aivan käsittämätön pelaaja
- Los Angeles Lakers kesti paineet
- Korisliigassa käsittämättömät murskajaiset
- Stephen Curryn kausi ohi
- Awak Kuier Euroliigan finaaliin
- LeBron ja Bronny tekevät NBA-historiaa
- Stephen Curry jatkaa taistelua
- Korisliigassa käsittämättömät murskajaiset
- NBA-tähden kausi päättyi surullisesti
- Victor Wembanyaman pudotuspelidebyytti – aivan käsittämätön pelaaja
- Stephen Curryn kausi ohi
- Lauri Markkasella iloista kerrottavaa
- Awak Kuier koki pettymyksen
- Awak Kuier Euroliigan finaaliin
- Los Angeles Lakers kesti paineet
- Stephen Curry jatkaa taistelua
- Seagulls jatkaa voittokierrettään