Viime EM-kisoissa polvensa loukannut Hanno Möttölä on hyvää vauhtia laittamassa itseään kuntoon kohti loppukesän MM-kisoja.

Möttölän polvi on jo kunnossa ja nyt hän keskittyy laittamaan itsensä muuten fyysisesti kisakuntoon.

– Polven kuntoutus on loppunut puoli vuotta sitten. Polvi ei ole enää kysymysmerkki. Muita asioita on nyt treenattu kuukausikaupalla, Möttölä paljastaa SuomiKorikselle.

Suomi pääsee valmistautumaan huippuseurassa, kun harjoitusvastustajiksi on valikoitu joukkueita maailman huipulta. Susijengi kohtaa tulevana kesänä viime vuoden EM-kärkikaksikon Ranskan ja Liettuan ja lisäksi kohdataan Australia ja Saksa.

– Viime vuonnakin pelattiin Ranskaa ja Liettuaa vastaan emmekä olleet heittopusseja. Kutsuja tulee kovia maita vastaan, mikä on erinomaista. Australiaa vastaan pelaamme kolme kertaa joten opimme ainakin heidän pelinsä, Möttölä heittää.

Möttölä ei ole pelannut sitten viime kesän, mutta ei ole huolissaan pelikuntoon pääsemisestä.

– Pelit riittävät minulle ihan siinä kuin muillekin. Näillä peleillä ei ole tuntuman kannalta merkitystä niinkään, koska turnaus on vasta syksyllä, Möttölä muistuttaa.

Jesse Happonen