Huippukohtaaminen perjantaina Pyynikillä: ”Ottelusta tulee varmasti kova, fyysinen ja vauhdikas”
KTP-Basket jatkaa kovien otteluiden sarjaansa, kun EuroChallenge-vääntöjen välissä käydään Pyynikillä. Tämän kauden Pyrintö on vielä jonkinlaisessa murrosvaiheessa, mutta kovan kotijoukkueen maine pitää edelleen paikkansa.
KTP on hehkutuksensa ansainnut, mutta Pyynikki on ollut suorastaan karmea paikka vierasjoukkueille, myös KTP:lle. Viimeiset 19 pitkää Tampereen matkaa on aiheuttanut tappion takia peräti 17 vielä pidempää kotimatkaa. Edellinen voitto tuli toissayrittämällä, viime kauden hienon välieräsarjan ottelu kolmosessa. Tuo voitto olikin viime kaudella ainut kerta, kun vierasjoukkue poistui Tampereelta voittajana. 29/1 rekordi saa hatun nousemaan päästä ja sama tahti on jatkunut tälläkin kaudella. Pyrinnön iskukyky on luonnollisesti myös Anton Mirolybovilla tiedossa.
– Lähdemme mielellämme haastamaan viime kauden mestaria heidän kotiluolaansa. Pyrintö ei ole hävinnyt kotona kertaakaan ja varsinkin siellä joukkue on aina todella vaarallinen, Mirolybov toteaa KTP:n sivuilla.
Pyrinnön joukkue on muuttunut kauden aikana, kun amerikkalaisvahvistukset ovat kiertäneet. Damon Williamsin ohella Pyrintö on nyt saanut riveihinsä Bisonsissa alkukauden pelanneen Will Harrisin sekä tuoreimpana Tyrone Kentin.
– Pyrintö pelaa erittäin monipuolisesti ja tietysti Lehto-Williams -duo on todella kova haaste kenelle tahansa, niin myös meille. Uudet pelaajat ovat vielä kysymysmerkkejä meille, vaikka Harrisia vastaan kerran olemmekin pelanneet. Tämän lisäksi Pyrintö pyörittää isoa rotaatiota ja penkiltä tulee paljon energiaa, Mirolyov analysoi.
Mirolybov kertoo joukkueen tilanteen olevan ”ihan hyvä”, joten Tampereelta kelpaa tuliaisiksi luonnollisesti vain voitto. Pyrinnön ja KTP:n ottelut ovat perinteisesti tarjonneet viihdyttävää koripalloa, joten samaa on lupa odottaa perjantai-illaltakin. Mirolybov odottaakin vauhdikasta peliä.
– Ottelusta tulee varmasti kova, fyysinen ja vauhdikas. Hyvillä ja luottavaisin mielin lähdemme kohti Tamperetta, ”Ponttis” päättää.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Hurja tulos – tätä ei NBA:ssa oltu nähty 57 vuoteen
- Nikola Jokic antoi hurjan näytön suuruudestaan
- Lauri Markkanen teki paluun – rikkoi komean rajapyykin
- ToPo oli runkosarjan kuningatar
- LeBron James harvalukuiseen NBA-kerhoon
- NBA-legenda yllätti – Michael Jordan ja LeBron James rannalle
- Lauri Markkanen yhä sivussa
- Nikola Jokic loistaa – LeBron Jamesilla vaisumpaa
- NBA:n peränpitäjä on käsittämättömän huono
- Näin jatkuu Korisliigan kausi
- NBA-legenda yllätti – Michael Jordan ja LeBron James rannalle
- Näin jatkuu Korisliigan kausi
- Lauri Markkanen teki paluun – rikkoi komean rajapyykin
- NBA:n peränpitäjä on käsittämättömän huono
- Nikola Jokic loistaa – LeBron Jamesilla vaisumpaa
- LeBron James harvalukuiseen NBA-kerhoon
- Lauri Markkanen yhä sivussa
- Nikola Jokic antoi hurjan näytön suuruudestaan
- ToPo oli runkosarjan kuningatar
- Lauri Markkasen joukkue vaeltaa surkeudessa