Petteri Koponen jälleen Vuoden koripalloilija

Suomen Urheilutoimittajain Liitto on valinnut MM-kisojen syöttökuninkuuden Susijengi-paidassa voittaneen Petteri Koposen Vuoden koripalloilijaksi. Valinta on 26-vuotiaalle Koposelle neljäs peräkkäinen ja kaikkiaan uran viides.
Vuosi 2014 toi mukanaan Koposelle uusia virstanpylväitä ja tähtihetkiä. Elokuussa Malmin Super-Koriksen kasvatti pelasi uransa sadannen maaottelunsa. MM-kisoissa Susijengin tapaan ensi kertaa esiintynyt Koponen vei heti kisojen syöttökuninkuuden nimiinsä jaeltuaan 5,8 namupassia ottelua kohden jättäen varjoonsa mm. Espanjan Ricky Rubion ja hopeajoukkue Serbian Milos Teodosicin.
Koponen oli MM-koreilla Suomen tehokkain pelaaja 31,0 peliminuutin, 15,8 pisteen, 3,0 levypallon, 5,8 syötön ja 1,2 riiston ottelukeskiarvoillaan. Kisojen pistetilastossa Koposen keskiarvo oli 11:nneksi paras.
Maajoukkue-edustuksien ohella Koponen loisti vuoden 2014 aikana myös seurajoukkueensa riveissä. Koposen tähdittämä venäläisjoukkue BC Himki voitti viime pelikauden tiimellyksessä huimat 31 peräkkäistä ottelua, kun mukaan lasketaan Eurocupin, VTB-liigan ja Venäjän cupin ottelut. Koponen nousi kauden 2013-14 aikana Himkin tähtikaartiin ja on jatkanut tähtiroolissaan myös kuluvalla kaudella. 194-senttinen Koponen on kaudella 2014-15 viimeistellyt Eurocupissa 12,5 ja VTB-liigassa 13,5 pistettä ottelua kohden.
Neljän viime vuoden lisäksi Koponen valittiin Vuoden koripalloilijaksi vuonna 2008.
Kautta aikain eniten Vuoden koripalloilija –valintoja on tilillään Hanno Möttölällä, joka päätti aktiiviuransa viime syksyn MM-kisoihin. Urallaan NBA:n lisäksi muun muassa Euroliigan ja NCAA:n finaaleissa pelannut Möttölä palkittiin Vuoden koripalloilijana ennätykselliset kahdeksan kertaa vuosina 1997-2005.
Vuoden koripalloilija on palkittu vuodesta 1948 lähtien.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Susijengillä loistava mahdollisuus MM-kisoihin
- NBA:n runkosarjayllättäjän kausi lässähti pahasti
- Karmea uutinen – BC Nokia vetäytyy Korisliigasta
- Lauri Markkasen seuralle pelleilystä luu käteen
- NBA:n mestari on selkä seinää vasten
- Cleveland Cavaliersia uhkaa paha romahdus
- Boston Celtics heräsi New Yorkissa
- NBA:n runkosarjajyrä selätti kriisinsä
- Susijengi pelaa Lauri Markkasen kotikonnuilla
- Stephen Curry sivussa – seurauksena murskatappio
- Karmea uutinen – BC Nokia vetäytyy Korisliigasta
- Lauri Markkasen seuralle pelleilystä luu käteen
- Susijengi pelaa Lauri Markkasen kotikonnuilla
- Tyrmäysvoitto – runkosarjavoittaja sisuuntui
- Cleveland Cavaliersia uhkaa paha romahdus
- Stephen Curry sivussa – seurauksena murskatappio
- NBA:n mestari on selkä seinää vasten
- NBA:n runkosarjajyrä selätti kriisinsä
- Boston Celtics heräsi New Yorkissa
- Susijengillä loistava mahdollisuus MM-kisoihin