Pyrinnön luottosentteri jatkosopimukseen

Tampereen Pyrintö on sopinut kahden vuoden mittaisen jatkosopimuksen Petri Heinosen kanssa.
Kuluneella kaudella Pyrinnön aloitusviisikkoon kuulunut 207-senttinen Heinonen kirjautti tilastoikseen 5,6 pistettä ja 2,8 levypalloa. Tuleva kausi on Pyrinnön 26-vuotiaalle omalle kasvatille Pyrinnön paidassa kolmas perättäinen ja kaiken kaikkiaan 12. kausi Korisliigassa. Heinonen on edustanut Pyrinnön lisäksi Korisliigassa Uudenkaupungin Korihaita ja Espoon Honkaa.
Susijengissäkin 11 ottelun verran esiintyneen Heinosen piste-ennätys Korisliigassa on 24 pistettä. Heinosella on tilillään kaksi Suomen mestaruutta (Pyrintö 2014, Honka 2008) ja hänet on palkittu Korisliigassa vuoden tulokkaana (2007) sekä vuoden kehittyneimpänä pelaajana (2011).
– Todella hienot kaksi vuotta takana ja on kiva jatkaa tutussa ympäristössä. Tässä on päivittäin hyvää tekemisen meininkiä ja vaatimustaso on ollut jatkuvasti todella korkealla. Koin tämän olevan paras kehitysympäristö minulle myös tulevaisuudessa, kommentoi Heinonen Pyrinnön tiedotteessa.
– Pete on yksi tukipilareistamme, jolta voidaan odottaa jatkokausina vielä isompaa roolia. Pyrinnön näköinen pelaaja ja pyrintömäisesti satsaus omaan kasvattiin. Tyytyväinen pitää siis olla. Suomipelaajien pakka on hyvällä mallilla, jatkoi puolestaan Pyrinnön urheilutoimenjohtaja Elisa Hakanen.
Pyrinnöllä on voimassa olevat sopimukset kaudesta 2015/16 Antero Lehdon, Topias Palmin, Ville Pekkolan, Petri Heinosen sekä Mikael Sandbergin kanssa. Pyrintö julkistaa joukkueen uuden päävalmentajan nimen lähiviikkojen aikana.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Karhun ja Seagullsin budjetit omassa luokassaan
- NBA:ssa tärähti jättikauppa – Damian Lillard jättää Portlandin
- Karhun taival Mestarien liigan karsinnoissa päättyi
- Awak Kuierin Dallasille toinen tappio WNBA:n välierissä
- Kaksi Susiladies-pelaajaa debytoi ammattilaiskentillä
- Susijengin pelaajat pääsivät vauhtiin Euroopan kentillä
- Awak Kuierin Dallas taipui välieräavauksessa
- Mielenkiintoinen tutkimus – syöttely ei ollut tie onneen MM-kisoissa
- Susiladiesin EM-karsintojen otteluohjelma julki
- Susijengin MM-takamies siirtyy ulkomaille
- NBA:ssa tärähti jättikauppa – Damian Lillard jättää Portlandin
- Susijengin pelaajat pääsivät vauhtiin Euroopan kentillä
- Kaksi Susiladies-pelaajaa debytoi ammattilaiskentillä
- Awak Kuierin Dallas taipui välieräavauksessa
- Karhun taival Mestarien liigan karsinnoissa päättyi
- Awak Kuierin Dallasille toinen tappio WNBA:n välierissä
- Karhun ja Seagullsin budjetit omassa luokassaan