Koponen Ylelle: ”Upea päästä pelaamaan kotikentälle”
Kuva: Juha Tamminen
Vuoden 2017 koripallon EM-alkulohkon saaminen Suomeen otettiin ilolla vastaan kaikkialla. Myös Susijengin tähtipelaaja Petteri Koponen tervehti päätöstä positiivisella mielellä ja muistutti samalla, ettei vielä muutama vuosi sitten vastaavaa olisi voinut ajatellakaan.
– On upea päästä pelaamaan kotikentälle ja uskon, että kaikki pelimme tulevat olemaan loppuunmyytyjä. Siisti fiilis päästä kotiyleisön eteen täydelle hallille pelaamaan. Ei tällaista olisi osannut kuvitellakaan vielä muutamia vuosia sitten. Uskomattomia juttuja, Koponen kirjoittaa Yle Urheilun kolumnissaan.
Koponen nostaa esille myös sen tosiasian, että karsintojen välttäminen tuo myös tervetullutta lepoaikaa ensi kesänä.
– Tuulettelin sitäkin päätöksen kuultuani, sillä edelliset kahdeksan kesää on menty aika lailla tiukasti koripallon ehdoilla. Nyt edessä saattaa olla hieman vapaampi kesä ja siinä voi jopa ehkä vähän ehtiä treenaamaan eikä ole pelkästään vain pelaamista ja palautumista.
– Sen pienen tauon voi käyttää hyödyksi myös siten. Lisäksi aika monelle Susijengin pelaajalle on tulossa ensi kesänä perheenlisäystä. En tiedä ovatko jätkät ajoittaneet sen siten, mutta varmasti ilouutinen myös siinä suhteessa.
Koposen kolumni kokonaisuudessaan Ylen verkkosivuilla.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Awak Kuierin seura rämpii
- Salon Vilpas hyvin lähellä mestaruutta
- NBA:n finaalisuosikki joutui köysiin
- Victor Wembanyama iski näyttävästi takaisin
- Järkyttävä uutinen – Memphis Grizzliesin Brandon Clarke on kuollut
- Suomen suurlupaus loisti Korisliigan finaalissa
- LeBron Jamesin ura voi olla ohi
- Dramaattinen käänne – Victor Wembanyama sikaili
- Nyt kävi suomalaisittain loistava tuuri – tankkaus palkittiin
- Suomalaisvalmentaja voitti Mestareiden liigan
- Järkyttävä uutinen – Memphis Grizzliesin Brandon Clarke on kuollut
- Nyt kävi suomalaisittain loistava tuuri – tankkaus palkittiin
- Fenerbahçe Final Fouriin – Mikael Jantunen teki historiaa
- Dramaattinen käänne – Victor Wembanyama sikaili
- Korisliigassa historiallinen pistemäärä
- Suomen suurlupaus loisti Korisliigan finaalissa
- LeBron Jamesin ura voi olla ohi
- Suomalaisvalmentaja voitti Mestareiden liigan
- Lakersia vietiin taas kuin mätää kukkoa
- NBA:n supertähti paukutti hurjat lukemat