Koripallokartalle näyttävästi laskeutunut Lahti Basketball vahvistaa organisaatiotaan palkkaamalla täysipäiväisen toiminnanjohtajan. Tehtävässä aloitti vuoden alusta pitkän pelaajauran tehnyt ja lahtelaisille koripallojännäreille vallan tuttu hahmo Roope Suonio.

Suonio on yksi seuran perustajajäsenistä ja ollut alusta asti vahvasti mukana uuden seuran rakentamisessa.

– Roope on ollut seuran toiminnassa mukana alkuminuuteista lähtien ja nyt onneksi pääsimme tilanteeseen missä pystyimme palkkaamaan hänet kokoaikaiseksi. Jotta seuramme pystyy toimimaan menestyksellisesti ja koko ajan kehittymään, tarvitaan ehdottomasti täysipäiväinen tekijä myös toimiston puolelle. Olen erittäin iloinen, että Roopella oli mahdollisuus hypätä 100% seuramme kelkkaan. Entisenä pelaajan hän tuntee koripallopuolen ja ymmärtää pelaajien tarpeet ja ongelmat. Korkea työmoraali, josta Roope tunnettiin koripalloilijana, ei ole hävinnyt mihinkään vaikka ollaan siirrytty kentältä toimiston puolelle. Tämä sopimus on mahtava tapa aloittaa uusi vuosi meidän seuralle, hallituksen puheenjohtaja Jami Luhtanen kommentoi Suonion palkkausta Lahti Basketballin Facebook-sivuilla.