Vastaperustettu Espoo United hankki kaksinkertaisen Korisliigan MVP:n divariin
Liiganousua tulevalla kaudella tavoitteleva Espoo United kiinnitti pelinrakentajakseen Korisliigasta tutun tähtipelaajan, 35-vuotiaan Jeb Iveyn. Kokeneen jenkkitakamiehen sopimus on mallia 3+1 vuotta.
Ennen Espoo Unitedia Ivey on pelannut mm. Islannissa, Saksan Bundesliigassa, Korisliigassa (KTP, Kataja, Nilan Bisons) sekä viimeiset kolme kautta Ranskan Pro B:ssä (Aix-Maurienne & Denain). Suomessa Ivey johdatti Nilan Bisonsin tuplamestaruuteen ja pokkasi molemmilla kausilla finaalien arvokkaimman pelaajan palkinnon.
Voimakasrakenteinen Ivey pystyy tekemään kentällä lähes mitä tahansa. Erittäin tarkan kaukoheiton lisäsi Ivey on tunnettu johtajuudestaan ja voitontahdostaan.
Ivey on erittäin tyytyväinen sopimukseensa Espoo Unitedin kanssa.
– On mahtavaa lähteä yhdessä rakentamaan Espoo Unitedin tulevaisuutta. Kun kuulin mitä Espoossa ollaan rakentamassa, suunnitelmamme kohtasivat. Tulen tekemään kaikkeni, jotta organisaatioomme kohdistetut odotukset täyttyvät tulevina vuosina. Minä ja perheemme olemme todella onnellisia paluustamme juuri Suomeen. Meillä on Suomesta ja suomalaisista vain hyviä muistoja ja tuttavamme ovat kertoneet Espoon olevan erittäin viihtyisä kaupunki, Ivey kertoo Espoo Unitedin tiedotteessa.
Espoo Unitedin GM, Aleksi Valavuori, tuntee Iveyn erittäin hyvin.
– On melko harvinaista, usein jopa mahdotonta, saada Iveyn tasoinen pelaaja Suomen divariin. Jebin kanssa ollaan oltu säännöllisesti yhteydessä ja nyt aukesi mahdollisuus, joka toimi molempiin suuntiin täydellisesti.
– Jeb Iveyn merkitys joukkueelleen ei aukea pelkästään tilastoja tutkimalla. Iveyn johtajuus, pelikäsitys sekä voitontahto ovat jotain sellaista, jota en ole aiemmin nähnyt. Ivey tekee kentällä kaikista joukkuekavereistaan parempia ja mitä kovempi paikka, sitä kovempi Ivey on. Espoolaisyleisölle on tulevilla kausilla tarjolla todella upeita hetkiä maailmanennätysmiehen tarjoilemana.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Susijengillä hurja menekki
- Susijengin pelaajan kaudelle onneton päätös
- NBA:ssa tehtiin hurja ennätys – edellinen voimassa 63 vuotta
- NBA:ssa käsittämätön uroteko
- NBA:ssa sivuttu hurjaa ennätystä
- NBA:ssa rikottiin iso rajapyykki
- Vilpas todella lähellä runkosarjan kuninkuutta
- NBA:n suomalaisseuroille tappioita
- Los Angeles Lakers vetreytyy – Luka Doncic kovassa vireessä
- LeBron Jamesista jälleen ennätysmies
- Susijengin pelaajan kaudelle onneton päätös
- NBA:ssa käsittämätön uroteko
- NBA:ssa rikottiin iso rajapyykki
- Vilpas todella lähellä runkosarjan kuninkuutta
- NBA:ssa tehtiin hurja ennätys – edellinen voimassa 63 vuotta
- NBA:n suomalaisseuroille tappioita
- Los Angeles Lakers vetreytyy – Luka Doncic kovassa vireessä
- NBA:ssa sivuttu hurjaa ennätystä
- Susijengillä hurja menekki