Kouvot hankki Koriliigasta ennestään tutun amerikkalaispelaajan – ”Pystyy pelaamaan molemmissa päissä”

Kouvot on solminut kuluvan ja ensi kauden kattavan pelaajasopimuksen takamies James Sinclairin kanssa.
190-senttinen Sinclair pelasi viime kaudella Korisliigaa Helsinki Seagullsin riveissä kirjauttaen 13.4 pistettä, 4.9 levypalloa, 2.0 syöttöä ja 1.6 riistoa ottelua kohden joukkueensa suurimmalla peliajalla (32min). Kuluvan kauden Sinclair aloitti Sveitsissä.
– Tuntuu erittäin hyvältä päästä edustamaan perinteikästä ja erittäin hyvän kannattajapohjan omaavaa Kouvoja. Aion tapojeni mukaisesti työskennellä joka päivä erittäin kovaa tuoden viihdettä kentälle sekä auttamaan tuomaan seuralle sen viidennen mestaruuden, Sinclair toteaa Kouvojen sivuilla.
Kouvojen päävalmentaja Pieti Poikola on tyytyväinen saadessaan riveihinsä toista ammattilaiskauttaan pelaavan urheilullisen ja kimmoisan Sinclairin.
– Olemme koko kauden ajan kärsineet loukkaantumisten myötä hieman vajaasta harjoitusringistä. Jamesin myötä saamme lisää laatua harjoituksiin. Helsingin suunnalta hän sai paljon kehuja työmoraalistaan. Laadukas harjoittelu on elinehto, jotta voimme viedä lahjakkaita pelaajia eteenpäin ja jotta saisimme kurottua rikkonaisen alkukauden aiheuttamaan takamatkaa kärkijoukkueisiin. Lähtökohtaisesti James on meidän viides amerikkalaisvahvistus, mutta on hyvin oletettavaa, että hänelle tulee myös liigaotteluita tällä kaudella pelaavassa kokoonpanossa. James pystyy pelaamaan molemmissa päissä kaikkia takakentän pelipaikkoja ja siksi pystyy sujuvasti tuuraamaan ketä tahansa vahvistustamme, ehkä Rakeemia (Buckles) lukuun ottamatta. James osoitti viimeistään viime kauden pudotuspeleissä olevansa jo ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan todellinen pelimies. On arvokasta, että hän tuntee liigamme, Poikola valottaa hankinnan taustoja.
Myös normaalia pidempi sopimus on molempien osapuolten etu.
– Puhelinkeskusteluissamme James vaikutti olevan erittäin motivoitunut ja innokas tarttumaan tarjottuun tilaisuuteen. Lisämotivaatiota tuo luonnollisesti optio tulevasta kaudesta. Se on loistava tilaisuus myös Kouvoille saada tuttu pelaaja ensi kauden kokoonpanoon, Poikola jatkaa.
Tämän hetken tiedon mukaan Sinclair saapuu Suomeen ensi viikon kuluessa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Sasu Salin kansalta tulleista palautteista – ”Merkitsee paljon”
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Tässä Susijengin puolivälierän alkamisaika
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin