Suomalaispelaajan sopimus purettu Argentiinan liigassa – ”Kokemuksena tämä on ollut hyvä”

Samuel Haanpään ja Argentiinan pääsarjaseura Obras Basketin tiet eroavat.
Haanpää siirtyi buenosairesilaisen Obras Basketin riveihin täksi kaudeksi ja ehti pelata 36 ottelussa tilastoiden keskimäärin 3,8 pistettä ja 1,3 levypalloa ottelua kohden.
– Tämä oli monen asian summa. Olimme hävinneet aika paljon pelejä ja joukkue halusi muutoksia. Uudeksi takamieheksi tuli NBA- ja Euroliigakokemusta omaava pelaaja ja lähtö osui sitten minun kohdalleni. Seura halusi päättää sopimukseni ja juttelimme asioista ja pääsimme sopuun ihan hyvistä ehdoista. Lopulta päädyimme ratkaisuun ihan yhteistuumin. Siinä mielessä ei jäänyt paha maku, Haanpää kertoo sopimuksen purun taustoista Koripalloliiton tiedotteessa.
Haanpäälle kertyi peleissä peliaikaa keskimäärin hieman päälle 15 minuuttia ja rooli jäi lopulta odotettua ja toivottua pienemmäksi.
– Koko kautta varjosti se, että meidän parhaat korintekijämme pelasivat samalla pelipaikalla. Minulle aukesi sitten mahdollisuus, jos he olivat loukkaantuneina. Aina, kun tuli enemmän minuutteja, niin peli kulki.
Kokonaisuudessaan Haanpää pitää kuitenkin Argentiinan kokemusta positiivisena.
– Kokemuksena tämä on ollut hyvä ja olen iloinen, että tuli lähdettyä. Tämä on ollut opettava ja silmiä avaava eikä monella ole mahdollisuutta päästä kokemaan tällaista. Olin kuitenkin puoli vuotta joukkueessa ja sarjassa, jossa pelaajat vaihtuvat tiuhaan. Täällä näki vähän erilaisen maailman myös ammatillisella puolella ja olen tosi iloinen, että se tuli nähtyä. Paljon tuli kokemusta ja tietyllä tapaa tämä kuuluu tähän ammattiin ja se on osa tätä.
Jatkostaan Haanpää ei osaa vielä sanoa mitään.
– Olen vielä Argentiinassa ja monessa paikassa kaudet ovat lopuillaan ja siirtoikkunatkin kiinni. Katsotaan mitä vaihtoehtoja voisi olla tarjolla. En kuitenkaan lähde ihan mihin vain, vaan kyllä siinä täytyy olla joku ajatus ja järki, Haanpää kertoo tilanteestaan.
Kaudella 2012-13 Korisliigan arvokkaimmaksi pelaajaksi valittu Haanpää on pelannut ulkomailla aiemmin USA:n high schoolissa ja yliopistossa sekä Italiassa, Ranskassa, Espanjassa, Kyproksella ja Ruotsissa. Korisliigaa Keravan Kori-80:n kasvatti on pelannut Pussihukissa, ToPossa, Katajassa, Kobrissa sekä viime kaudella KTP-Basketissa.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n* palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 500:aan eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
*= 0%:n palkkiokulut koskevat vain osakkeita. Tämänhetkinen hinnanerosopimusprosentti on 76.
Aloita sijoittaminen tästä!- Susijengin sentteri huippuvireessä Mestarien liigassa – Sasu Salin teki historiaa
- Luka Doncic jyräsi ilman Lauri Markkasta pelanneen Utahin
- Koripallon EM-kotikisojen 2025 logo on julkaistu
- Susijengin takamies vaihtaa seuraa – iso rooli kovatasoisemmassa sarjassa
- NBA Cupin välieräjoukkueet selville
- Awak Kuier huippuiskussa kärkiottelussa
- Susijengin tähden joukkue hurjassa iskussa
- Korisliiga sai uuden kolmen pisteen heittojen kuninkaan – Karhun alamäki jatkuu
- Kärkijoukkueet vahvoja Naisten Korisliigassa
- Utah voittoon ilman Lauri Markkasta
- Awak Kuier huippuiskussa kärkiottelussa
- Kevin Durant nousi kaikkien aikojen pisteissä kympin sakkiin
- Korisliiga sai uuden kolmen pisteen heittojen kuninkaan – Karhun alamäki jatkuu
- Susijengin tähden joukkue hurjassa iskussa
- Utah voittoon ilman Lauri Markkasta
- Susijengin takamies vaihtaa seuraa – iso rooli kovatasoisemmassa sarjassa
- NBA Cupin välieräjoukkueet selville
- Lauri Markkanen edelleen sivussa – Utahille taas tappio
- Koripallon EM-kotikisojen 2025 logo on julkaistu
- Kolmen Susiladies-pelaajan joukkueet EuroCupin pudotuspeleihin