Korisliigan mestarivalmentaja hehkuttaa: ”Finaaleista on muodostumassa todellinen klassikko”

Koripallon Suomen mestaruus ratkeaa viikonloppuna. Vilpas selätti viidennessä finaalissa vastoinkäymisensä ja nappasi voiton, vaikka joukkueesta puuttui kaksi avainpelaajaa.
Kolminkertainen Korisliigan mestarivalmentaja Pieti Poikola ihasteli Susijengi.com –sivuilla kirjoittamassaan blogissaan Vilppaan ja päävalmentaja Joonas Iisalon sopeutuksia kahden avainpelaajan puuttuessa. Hän kuitenkin muistuttaa, että lauantaina on edessä uusi peli Joensuussa.
– Joukkuepalloilut ovat ihmeellinen maailma. Tai paremminkin inhimillinen. Ihmiset eivät ole koneita. Monet asiat vaikuttavat tunnetilaamme ja keskittymiseemme. Huippu-urheilussa, pienten marginaalien pelissä, se tulee loistavasti esille, kuten kävi Katajan ja Vilppaan viidennessä finaalissa, Poikola aloittaa blogissaan.
Juwan Statenin ja Matias Ojalan poissaolot antoivat joukkueelle myös yllätysmomentin, jonka se pystyi käyttämään hyväkseen. Varmaa on, että Kataja lähtee lauantain peliin huomattavasti paremmin valmistautuneena.
– Vilpas teki taktisia muutoksia, joihin Katajan pitää pystyä seuraavaan peliin vastata. Statenin poissaolo taisi olla Vilppaan siunaus, sillä sen ansiosta joukkue oli pakotettu jopa suunniteltua isompaan siirtoon. Tehtyjä muutoksia se tulee käyttämään seuraavassakin pelissä, vaikka Staten palaisi pelaavaan kokoonpanoon. Joka tapauksessa Statenin liian isoille minuuteille on löytynyt ratkaisu, hieman onnellakin.
– Vaikka Vilpas pystyi voittamaan yksittäisen pelin ilman aloittavaa takamiestään, Statenin pelaamisella on iso merkitys salolaisten mahdollisuuksiin. Toinen voitto ilman Statenia olisi jo suuren luokan ihme, vaikka monet saattavat kuvitella toisin. Ihmisillä on tapana tuloksen nähtyään vetää liian suoria johtopäätöksiä edeltäviin tapahtumiin. Se on inhimillistä. Siksi sille on keksitty nimikin: haloefekti. Toivotaan siis, että Ojalaa lukuun ottamatta molemmat joukkueet saisivat täyden kokoonpanon parketille.
– Koirat haukkuvat ja karavaani kulkee, seuraavaksi Joensuuhun. Eilinen (keskiviikkoinen) kamppailu nosti sarjan uudelle tasolle. On aivan varmaa, että Kataja tulee vastaamaan huutoon. Finaaleista on muodostumassa todellinen klassikko. Kannattaa pysyä mukana!
Poikolan blogi luettavissa kokonaisuudessaan Susijengi.comin sivuilta.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Susijengistä pudonnut löysi uuden seuran
- Alexander Stubb hehkutti Susijengiä
- Saksa voitti koripallon MM-kultaa
- Susijengi kaatui saappaat jalassa
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Alexander Stubb hehkutti Susijengiä
- Susijengi kaatui saappaat jalassa
- Saksa voitti koripallon MM-kultaa
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin