Bullsin tähtihankinta nousee heti avausviisikkoon
Kuva: Getty Images
Chicago Bulls saa kauan odotetun pelaajan kentälle ensi yönä, kun Zach LaVine tekee ensiesiintymisensä joukkueen paidassa ensi yönä Detroitia vastaan. Minnesotasta kesällä siirtynyt LaVine nousee heti aloitusviisikkoon.
LaVine on kuntouttanut viime keväänä loukkaamaansa polven eturistisidettä ja on nyt vihdoin valmis tekemään paluun pelikentille. Päävalmentaja Fred Hoiberg pistää LaVinen heti aloitukseen.
– Se tulee olemaan hänen roolinsa, aloittaja. Olen käynyt kaikkien niiden pelaajien kanssa keskustelua keihin tämä vaikuttaa rotaatiossa ja minuuteissa ja kaikki ovat suhtautuneet siihen hyvin, Hoiberg kertoo Sun Times -lehdelle.
LaVinen paluu tietää sitä, että Denzel Valentine putoaa penkille ja Justin Holiday siirtyy kolmospaikalle. Hoibergin suunnitelma on peluuttaa LaVinea ensin viisi minuuttia ensimmäisellä neljänneksellä ja toiset viisi toisella. LaVinea ei peluuteta ottelussa 20 minuuttia enempää. Hänen peliaikaansa rajoitetaan ainakin seuraavan viikon ajan, mutta hiljalleen peliminuutit tulevat kasvamaan.
LUE MYÖS:
- James Hardenille iso merkkipaalu
- Lauri Markkaselle todella tyly selkäsauna – alku käsittämätön
- Nyt se on ohi – LeBron Jamesin putki jatkui lähes 19 vuotta
- Voitto jälleen – Lauri Markkanen tekee eron
- NBA:n megatähti pitkään sivussa
- NBA:n veteraanitähdelle tyly ilmoitus
- Italian NBA-ikoni teki päätöksensä
- Toimittajan villi visio: NBA:ssa jysähtää – 212 miljoonan dollarin tähti vaihtaa maisemaa?
- Tuomas Iisalon voittokulku ohi
- IL: Susijengin kaksikko joutui sanomaan ”ei kiitos” Alexander Stubbille
- Suru-uutinen: 20-vuotias koripallolupaus loukkaantui ottelussa – kuoli sairaalassa
- IL: Susijengin kaksikko joutui sanomaan ”ei kiitos” Alexander Stubbille
- Lauri Markkanen sai juonenpäästä kiinni – yllättävä tulos
- NBA:n sisäpiiriläinen: Lauri Markkasen tilanteessa yllättävä käänne
- Italian NBA-ikoni teki päätöksensä
- Toimittajan villi visio: NBA:ssa jysähtää – 212 miljoonan dollarin tähti vaihtaa maisemaa?
- Näin Lauri Markkanen kommentoi kuumia siirtohuhuja
- Tuomas Iisalon voittokulku ohi
- Susijengin tilanne on yhä haastava
- Sasu Salin nousee pian huimaan kerhoon – Hanno Möttölä jää taakse